Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Jaja od “zielononóżki” w Ostrowie na Szlaku Zagród.

Jaja od “zielononóżki” w Ostrowie na Szlaku Zagród.

Rolnicy poszukują nowych możliwości. Teraz w modzie są kurki zielononóżki. Ostatnio w Ostrowie na stałe zamieszkały przedstawicielki tego gatunku.

Właścicielka Maciejówki Izabela Szewczyk z Ostrowa zdecydowała się na założenie hodowli zielononóżek.
Kury zielononóżki kuropatwiane, wyodrębniono, jako jedyną polską rasę kur, pod koniec XIX wieku. Kury te zwano "kurami galicyjskimi" lub polskimi.
Zielononóżka to kura, która samodzielnie wędruje po otwartych pastwiskach, dostarcza wyjątkowo smacznych jaj o niskiej zawartości cholesterolu. Kury te żywią się naturalną paszą i zielonką, korzystają z wybiegu i łąki.
- Dzięki temu, nie wymagają stosowania hormonów i antybiotyków. Obniżoną zawartość cholesterolu w jajach zielononóżek, potwierdza Instytut Zootechniki w Balicach. Jaja pochodzące od odpowiednio żywionych kurek, mogą pełnić rolę żywności leczniczej. Mają też przyjemny zapach i smak. Zielone wybiegi i żywienie w oparciu o nasze rodzime zboża i warzywa - dają to, co oczekujemy od tradycyjnego i zdrowego produktu - wyjaśnia gospodyni. - Jajka zielononóżki kuropatwianej to produkt najwyższej jakości, niezastąpiony w żywieniu dzieci oraz osób z problemami zdrowotnymi.
W porównaniu z innymi rasami kur, jaja cechuje je intensywna żółta barwa, niski poziom cholesterolu w żółtku (mniej ok.30 %) oraz wysoki poziom korzystnego cholesterolu HDL.
Fachowcy przekonują, iż spożywanie jaj od zielononóżki daje konsumentowi poczucie pewności, że służy to jego zdrowiu, poprawie sił witalnych oraz w dłuższym okresie czasu, satysfakcję z widocznych efektów poprawy swojego samopoczucia, pożądaną regulację procesów życiowych organizmu. Ostatnim odkryciem naukowców badających walory jaj zielononóżek jest cystatyna, substancja hamująca rozwój nowotworów.

Okazuje się zatem, iż do Ostrowa można się wybrać nie tylko po kozie sery i mleko do Koziej Zagrody, ale i po jaja od zielononóżek. Natomiast do sąsiedniego Przybynowa można pojechać po strusie jaja do Zagrody U Strusia.


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta)

26

SIE

2008

1347

razy

czytano