czwartek, 17 października 2019 r.
imieniny obchodzą: Antoni, Ignacy
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Poznali biografie najwybitniejszych Polaków

Strona główna » Aktualności » Poznali biografie najwybitniejszych Polaków

wielkość tekstu:A | A | A

Damian Strącała z SP nr 48 w Częstochowie, Jakub Opasiński z SP im. Jana Pawła II w Jaworzniku oraz Lena Sikora  SP im. Wł. Szafera w Żarkach to laureaci XVI konkursu "Kto czyta, nie błądzi". Najlepiej poradzili sobie z pytaniami związanymi z biografiami najwybitniejszych Polaków. W dniu 23 kwietnia 2018 roku w Światowym Dniu Książki w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach odbył się XVI konkurs "Kto czyta, nie błądzi" pod honorowym patronatem burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego.

Tegoroczna edycja "Od zawsze duch wolności w sercach Polaków gościł" związana była z obchodami 100 – lecia niepodległości. Uczestnicy mieli za zadanie przeczytać biografie najwybitniejszych Polaków – wielkich patriotów działających w latach 1795 – 1918, których działalność polityczna, wojskowa, artystyczna przyczyniła się do największego wydarzenia w historii XX w. odzyskania przez Polskę niepodległości.

I część – rozwiązywanie testu wyłoniła 8 finalistów, którzy wzięli udział w turnieju widowiskowym z udziałem publiczności. Zadania finałowe dotyczyły znajomości szczegółów życiorysów postaci wskazanych w regulaminie. Uczniowie zmagali się z rozwiązywaniem krzyżówki, odgadywaniem kogo dotyczy prezentowane zdjęcie, odpowiadaniem na wylosowane pytania oraz przyporządkowaniem fragmentu biografii do konkretnej osoby. Końcowe zadanie zachęciło finalistów do aktywności poetyckiej – musieli uzupełnić fragmenty wiersza Barbary Sojki „Ojczyzno, Polsko!”

- Wszyscy wykazali się bardzo dobrą znajomością historii, umiejętnością kojarzenia faktów, inwencją twórczą. Z pewnością uczestnicząc w akademiach i uroczystościach listopadowych, będą bardziej świadomi wagi tegorocznej rocznicy – mówi Tadeusz Pakuła, dyr. SP w Żarkach.

Uczniowie oraz zaproszeni goście mieli ponadto możliwość obejrzenia wystawy przygotowanej przez uczniów SP im. Wł. Szafera w Żarkach "Orzeł biały na przestrzeni wieków" .

Uczestnikom konkursu po wręczeniu nagród podziękował burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. - Wszyscy musimy pamiętać, jak ważną datą dla każdego Polaka jest 11 listopada. Dziękuję uczestnikom i zapraszam do udziału w jeszcze wielu imprezach organizowanych w naszym mieście dla uczczenia  tej ważnej rocznicy – powiedział burmistrz.

Gratulacje uczniom oraz nauczycielom złożyła także przewodnicząca Rady Miejskiej w Żarkach Stanisława Nowak.

Nagrody książkowe otrzymało w sumie 38 uczniów.

Laureaci konkursu:

1. Damian Strącała - SP nr 48 w Częstochowie (52,0 p.)

2. Jakub Opasiński - SP im. Jana Pawła II w Jaworzniku (44,0 p.)

3. Lena Sikora - SP im. Wł. Szafera w Żarkach (40,5 p.)

Organizatorzy: Szkoła Podstawowa im. Wł. Szafera w Żarkach, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach, Urząd Miasta i Gminy Żarki.

Fundatorzy nagród książkowych: Urząd Miasta i Gminy Żarki,  Szkoła Podstawowa  im. Wł. Szafera w Żarkach, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach.

Przygotowanie konkursu: Tadeusz Pakuła, Maria Okularczyk, Barbara Sojka, Patrycja Tabaka, Katarzyna Samek, Monika Radosz, Krzysztof Błaszczyk, Katarzyna Czyż.

WYDARZENIE W RAMACH JUBILEUSZU 100 – LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI W 1918 r. POD HONOROWYM PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA I GMINY ŻARKI KLEMENSA PODLEJSKIEGO.

czytano: 712 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2018-04-25 08:56:53

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 11