Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Poznali biografie najwybitniejszych Polaków

Poznali biografie najwybitniejszych Polaków

Damian Strącała z SP nr 48 w Częstochowie, Jakub Opasiński z SP im. Jana Pawła II w Jaworzniku oraz Lena Sikora  SP im. Wł. Szafera w Żarkach to laureaci XVI konkursu "Kto czyta, nie błądzi". Najlepiej poradzili sobie z pytaniami związanymi z biografiami najwybitniejszych Polaków. W dniu 23 kwietnia 2018 roku w Światowym Dniu Książki w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach odbył się XVI konkurs "Kto czyta, nie błądzi" pod honorowym patronatem burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego.

Tegoroczna edycja "Od zawsze duch wolności w sercach Polaków gościł" związana była z obchodami 100 – lecia niepodległości. Uczestnicy mieli za zadanie przeczytać biografie najwybitniejszych Polaków – wielkich patriotów działających w latach 1795 – 1918, których działalność polityczna, wojskowa, artystyczna przyczyniła się do największego wydarzenia w historii XX w. odzyskania przez Polskę niepodległości.

I część – rozwiązywanie testu wyłoniła 8 finalistów, którzy wzięli udział w turnieju widowiskowym z udziałem publiczności. Zadania finałowe dotyczyły znajomości szczegółów życiorysów postaci wskazanych w regulaminie. Uczniowie zmagali się z rozwiązywaniem krzyżówki, odgadywaniem kogo dotyczy prezentowane zdjęcie, odpowiadaniem na wylosowane pytania oraz przyporządkowaniem fragmentu biografii do konkretnej osoby. Końcowe zadanie zachęciło finalistów do aktywności poetyckiej – musieli uzupełnić fragmenty wiersza Barbary Sojki „Ojczyzno, Polsko!”

- Wszyscy wykazali się bardzo dobrą znajomością historii, umiejętnością kojarzenia faktów, inwencją twórczą. Z pewnością uczestnicząc w akademiach i uroczystościach listopadowych, będą bardziej świadomi wagi tegorocznej rocznicy – mówi Tadeusz Pakuła, dyr. SP w Żarkach.

Uczniowie oraz zaproszeni goście mieli ponadto możliwość obejrzenia wystawy przygotowanej przez uczniów SP im. Wł. Szafera w Żarkach "Orzeł biały na przestrzeni wieków" .

Uczestnikom konkursu po wręczeniu nagród podziękował burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. - Wszyscy musimy pamiętać, jak ważną datą dla każdego Polaka jest 11 listopada. Dziękuję uczestnikom i zapraszam do udziału w jeszcze wielu imprezach organizowanych w naszym mieście dla uczczenia  tej ważnej rocznicy – powiedział burmistrz.

Gratulacje uczniom oraz nauczycielom złożyła także przewodnicząca Rady Miejskiej w Żarkach Stanisława Nowak.

Nagrody książkowe otrzymało w sumie 38 uczniów.

Laureaci konkursu:

1. Damian Strącała - SP nr 48 w Częstochowie (52,0 p.)

2. Jakub Opasiński - SP im. Jana Pawła II w Jaworzniku (44,0 p.)

3. Lena Sikora - SP im. Wł. Szafera w Żarkach (40,5 p.)

Organizatorzy: Szkoła Podstawowa im. Wł. Szafera w Żarkach, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach, Urząd Miasta i Gminy Żarki.

Fundatorzy nagród książkowych: Urząd Miasta i Gminy Żarki,  Szkoła Podstawowa  im. Wł. Szafera w Żarkach, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach.

Przygotowanie konkursu: Tadeusz Pakuła, Maria Okularczyk, Barbara Sojka, Patrycja Tabaka, Katarzyna Samek, Monika Radosz, Krzysztof Błaszczyk, Katarzyna Czyż.

WYDARZENIE W RAMACH JUBILEUSZU 100 – LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI W 1918 r. POD HONOROWYM PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA I GMINY ŻARKI KLEMENSA PODLEJSKIEGO.

25

KWI

2018

1187

razy

czytano