środa, 22 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Emil, Roma
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

INFORMACJA nt. posiedzenia Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w dn. 13 kwietnia 2018 r.

Strona główna » Aktualności » INFORMACJA nt. posiedzenia Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w dn. 13 kwietnia 2018 r.

wielkość tekstu:A | A | A

W dn. 13 kwietnia 2018 r. w gminie Przyrów odbyło się posiedzenie Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Podczas posiedzenia Zarządu dyskutowano nad skutecznymi narzędziami w walce z niską emisją w kontekście przyjętego przez Rząd projektu ustawy ws. monitorowaniai kontrolowania jakości paliw. Podkreślono, że regulujące na poziomie centralnym dotyczące wprowadzania do obrotu paliw stałych i ustalające dla nich wymagania jakościowe, są niezbędnym krokiem w dalszych działaniach zmierzających do poprawy jakości powietrza. Zaznaczono jednak, iż sformułowania zawarte w powyższym projekcie ustawy nie są wystarczające i wymagają wprowadzenia odpowiednich zmian. Krytyczne głosy dotyczą m.in. braku przepisów umożliwiających przeprowadzenie kontroli jakości paliw u indywidualnych użytkowników oraz zbyt łagodnie określonych w projekcie ustawy parametrów jakościowych paliw dystrybuowanych indywidualnie. W praktyce nowe przepisy umożliwiłyby spalanie w gospodarstwach domowych gorszego jakościowo węgla kamiennego, co nie ułatwiłoby walki ze smogiem.

Istotnym tematem dyskusji był również problem utraty nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jst, w wyniku zasiedzenia przez osoby działające w złej wierze. W takich okolicznościach niejednokrotnie osoba prywatna lub dany podmiot nabywa prawo własności do gruntów, które stanowią część mienia publicznego. Pracownicy poszczególnych urzędów, korzystając ze specjalistycznych programów komputerowych, starają się sprawować kontrolę nad terenami będącymi własnością gminy, aby redukować powyższe sytuacje. Jednak pełne i sprawne monitorowanie wszystkich gminnych gruntów w praktyce jest w zasadzie niemożliwe. Konieczna jest zatem szybka nowelizacja Kodeksu cywilnego celem ograniczenia zjawiska przejmowania nieruchomości publicznych.

W trakcie posiedzenia członkowie Zarządu Związku wyrazili niepokój związany z ryzykiem wystąpienia problemów podczas organizacji zbliżających się wyborów samorządowych, ze względu na wprowadzone w ostatnim czasie zmiany w Kodeksie wyborczym.

Zastrzeżenia zostały również zgłoszone w stosunku do nowelizacji ustawy Prawo łowieckie w zakresie udziału przedstawicieli gmin w szacowaniu szkód łowieckich, wyrządzonych przez zwierzynę łowiecką na terenach objętych obwodami  łowieckimi. Do tej pory szacowania tego typu szkód i wypłaty odszkodowań z tego tytułu dokonywali dzierżawcy obwodów, czyli w zdecydowanej większości koła łowieckie. Natomiast w wyniku wprowadzenia zmian prawnych w tym zakresie gminy zostały zobowiązane do szacowania szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych, a to z kolei wiązać się będzie z potrzebą wydatkowania dodatkowych pieniędzy, których źródła nowa ustawa nie wskazuje. Dodatkowym problemem jest fakt wejścia powyższych przepisów w życie w bardzo krótkim czasie po ich uchwaleniu.

INFORMACJA nt. posiedzenia  Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w dn. 13 kwietnia 2018 r.

 

czytano: 328 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2018-04-25 10:46:58

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7