środa, 22 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Emil, Roma
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

INDUSTRIADA na północy województwa

Strona główna » Aktualności » INDUSTRIADA na północy województwa

wielkość tekstu:A | A | A

INDUSTRIADOWE atrakcje nie opuszczają północnej części województwa śląskiego. W tym roku będzie można wziąć udział w wydarzeniach, które przygotowały trzy częstochowskie muzea: Górnictwa Rud Żelaza, Historii Kolei oraz Muzeum Produkcji Zapałek. W Żarkach natomiast zaprasza Stary Młyn – Muzeum Rzemiosł Dawnych.

Jak zawsze w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza będzie można zwiedzić z przewodnikiem i zobaczyć prawdziwy chodnik górniczy w obudowie drewnianej i stalowej czy komorę pomp. O 15.30 odbędzie się koncert, podczas którego zespół The White na nowo zinterpretuje utwory kojarzone z męskim głosem. Następnie repertuar z albumu „Ya Honza” zaśpiewa Renata Przemyk. Na pewno usłyszymy przebój „Babę zesłał Bóg”. INDUSTRIADA w tym obiekcie zakończy się o godzinie 19.30 spektaklem częstochowskiego Teatru Tańca, który opowie o zmaganiach pracownic częstochowskiej Zapałczarni. W ciągu dnia będzie okazja, by uczestniczyć w warsztatach kreatywnych, naukowych lub wziąć udział w konkursie z zadaniami.

W budynku dworca kolejowego Częstochowa - Stradom mieści się Muzeum Historii Kolei. 9 czerwca przewodnik opowie nam o historii Muzeum, jak i całej kolei. Wiatr we włosach poczujemy podczas przejażdżki drezyną, a swoich sił spróbuje każdy, kto odważy się poprowadzić lokomotywę w symulatorze. Podczas specjalnie przygotowanej prezentacji dowiemy się więcej o Mieczysławie Biegańskiej – polskiej nauczycielce, działaczce społecznej i oświatowej, a prywatnie córce inżyniera kolei i żonie kolejowego lekarza.

Nie zapominajmy również o Muzeum Produkcji Zapałek, gdzie podczas zwiedzania z przewodnikiem zobaczymy pierwszy film dokumentalny z akcją gaszenia pożaru Częstochowskiej Zapałczarni. Film zdobył złoty medal na światowej wystawie przemysłowej w Londynie 1910 roku.

Zwiedzanie Starego Młyna w Żarkach odbędzie się pod znakiem kobiecej opowieści o dawnych rzemiosłach, spróbujemy lokalnych chlebów i innych wypieków. To od południa do wieczora. Oprowadzanie odbywać się będzie w godzinach 12.00-18.00. Pieczywo najlepiej jest nosić w lnianych torbach, które będzie można przyozdobić własnoręcznie, wykorzystując technikę sitodruku. W młynie nie może oczywiście zabraknąć warsztatów kulinarnych, podczas których oprócz ozdabiania babeczek i ciast, babcia Iza opowie o najważniejszym miejscu każdego domu – kuchni. Organizatorzy chcą także przypomnieć trochę już zapomniane dawne kobiece rzemiosła, dlatego zapraszają na warsztat garncarski, świecownika, wikliniarski i papieru czerpanego.

Zadnie pt. „Industriada 2018 w Starym Młynie w Żarkach” dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Śląskiego oraz Samorządu Gminy Żarki.

Dzięki bezpłatnym kuponom Koleje Śląskie dowiozą nas na północ województwa, a w Częstochowie bezpłatne autobusy skierują nas w odpowiednie miejsce. Więcej informacji można znaleźć na ten temat na stronie industriada.pl, gdzie w zakładce MOJA INDUSTRIADA każdy etap wycieczki zostanie zaplanowany z wyprzedzeniem.

Źródło: www.industriada.pl

 

czytano: 249 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2018-06-06 09:15:29

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 9