Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Start w konkursie Najpiękniejsza Wieś Województwa Śląskiego.

Start w konkursie Najpiękniejsza Wieś Województwa Śląskiego.

Gmina Żarki czeka na rozstrzygnięcie w konkursie województwa śląskiego pt. „Najpiękniejsza wieś”. Do udziału w rywalizacji zgłoszono trzy podmioty: Stajnię Jaroszówka, świetlicę w Wysokiej Lelowskiej, wieś Jaworznik. Rozstrzygnięcie w konkursie poznamy pod koniec września. Jury złożone z przedstawicieli samorządu Województwa Śląskiego, specjalistów z wydziału trenów wiejskich oraz Regionalnego Ośrodka Kultury już odwiedziło zgłoszone do konkursu obiekty.

Gmina Żarki w konkursie startuje po raz trzeci. W latach poprzednich wyróżnienia otrzymali: Przybynów, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Zagroda Państwa Pietruchów z Jaworznika. Konkurs jest przeprowadzany w trzech kategoriach: zagroda, przedsięwzięcie odnowy wsi i najpiękniejsza wieś.

W tym roku gmina Żarki zgłosiła do konkursu Zagrodę Państwa Marty i Rafała Szczeblewskich z Jaroszowa, zwaną Stajnią Jaroszówka. Gospodarstwo kupione zaledwie przed rokiem zostało uporządkowane, wyznaczono miejsca do wypoczynku, i dla zwierząt. Sami gospodarze mają interesujący pomysł na rozwój tego miejsca. Prowadzą stajnię, uczą małe dzieci jazdy konnej, zamierzają kupić owce.

Świetlica w Wysokiej Lelowskiej zostało zgłoszona do kategorii Najlepsze Przedsięwzięcie Odnowy Wsi Województwa Śląskiego. Wiosną 2008 roku nastąpiło oficjalne otwarcie tej placówki. Powstało nie tylko wspaniałe miejsce dla dzieci i młodzieży ale także organizacji pozarządowych. Świetlica otwiera się na całą społeczność sołectwa. Siedzibę ma tutaj: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Wysoka Lelowska, Zespół śpiewaczy Wysoczanki, Rycerska Drużyna „Gladius”.

Jaworznik rywalizuje z 14 innymi sołectwa w kategorii Piękna wieś Województwa Śląskiego. Mieszkańcy wsi Jaworznik są bardzo zaangażowani w działania jakie podejmowane są na terenie ich miejscowości. Bardzo chętnie uczestniczą w różnego rodzaju pracach społecznych. Wieś jest jednym z największych sołectw, istnieje tu Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Jaworznik, Ochotnicza Straż Pożarna, wspólnota gruntowa. Jest parafia, szkoła, świetlica wiejska i centrum kształcenia na odległość, zespół śpiewaczy „Kłos”. Przedstawiciele jury odwiedzili szkołę, spróbowali ryb, napili się wody ze źródła, obejrzeli szkołę, remizę, centrum wsi, zajrzeli do Magicznego Dworu – nowego agrogospodarstwa Anny i Bogdana Toczydłowskich.


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Agnieszka Skorek) 

08

WRZ

2008

1385

razy

czytano