Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Juromania 22.09. Zapraszamy.

Juromania 22.09. Zapraszamy.

Koncerty, rekonstrukcje historyczne, pokazy taneczne, warsztaty, turnieje - w sumie ponad 170 atrakcji w blisko 30 miejscach. Tak w skrócie zapowiada się pierwsza edycja Juromanii Święta Szlaku Orlich Gniazd

Już 22 września pierwsza edycja wydarzenia, którego celem jest promocja szlaku znajdującego się na terenie województw śląskiego i małopolskiego. Założenia oraz program wydarzenia przedstawił marszałek Wojciech Saługa podczas konferencji z udziałem przedstawicieli gmin i organizacji tworzących to wspólne święto Jury.

Od prawie 100 lat Szlak Orlich Gniazd łączy wszystko to, co najpiękniejsze ma do zaoferowania Jura Krakowsko-Częstochowska. Obecnie Szlak to nie tylko zamki, to pewna kraina, która obejmuje krajobrazy, obiekty historyczne i sakralne oraz przestrzenie dla różnych sfer aktywności. Rozpiętość atrakcji, które oferuje ten szlak turystyczny, jest niezwykle szeroka: od rozrywki i zabawy, przez kulturę, edukację, aż po sportowe emocje i odpoczynek czy zadumę na łonie przyrody. Chcemy, aby oferta turystyczna regionu rozwijała się poprzez silne markowe produkty turystyczne: Szlak Zabytków Techniki wraz z festiwalem Industriada, Beskidy oraz Szlak Orlich Gniazd ze swoim wrześniowym świętem Juromania” – mówił marszałek Saługa.

Rozwój Szlaku Orlich Gniazd jest priorytetem Województwa Śląskiego. W partycypacyjnym procesie powstawania dokumentu „Kierunek Śląskie 3.0” mieszkańcy północno-wschodniej części regionu zgłosili potrzebę jego rozwoju. W działania na rzecz stworzenia wydarzenia promującego ten wyjątkowy obszar, a również stworzenia stabilnej sieci współpracy, włączyły się dwa województwa, kilkanaście gmin i miast, a przede wszystkim wiele instytucji kultury i stowarzyszeń.

„Chciałem podziękować wszystkim gminom, stowarzyszeniom i obiektom za udział w stworzeniu tego wspólnego projektu, jakim jest JUROMANIA. Bez zaangażowania i pracy wszystkich stron nie byłoby tego wyjątkowego, pełnego atrakcji wydarzenia. Święto od samego początku powstawało jako silnie partycypacyjny projekt. Poprzedziły go liczne konsultacje i warsztaty. W sumie odbyło się aż 14 spotkań warsztatowych” – mówił Stanisław Dąbrowa, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Efektem współpracy jest I Święto Szlaku Orlich Gniazd – JUROMANIA, którego celem jest wypromowanie regionu oraz przedłużenie sezonu turystycznego na Jurze. Program święta przygotowany został tak, by każdy znalazł coś dla siebie.

Każda z gmin biorących udział w Święcie Szlaku Orlich Gniazd przygotowała zestaw atrakcji i niespodzianek, który doskonale podkreśla ich wyjątkowość, piękno oraz tradycję. Mapping, koncerty oraz warsztaty w Żarkach, rekonstrukcja historyczna bitwy z XVIII wieku w Częstochowie, warsztaty tkackie i koncert zespołu Percival na Zamku Bąkowiec, warsztaty wspinaczki skałkowej w Olsztynie oraz okolicach Góry Birów, nordic walking w niesamowitej scenerii Pieskowej Skały, koncert zespołu Cree na Pustyni Błędowskiej, rekonstrukcje historyczne na Zamku Tenczyn w Rudnie oraz na Zamku Rabsztyn, animacje i pokazy na Zamku w Ogrodzieńcu czy też warsztaty dla dzieci w Łutowcu. Wybór będzie niezwykle trudnym zadaniem, tym bardziej, że to nie wszystkie atrakcje przygotowane na tegoroczną edycję JUROMANII.

Zwieńczeniem pierwszego święta Szlaku Orlich Gniazd będą koncerty finałowe w Ogrodzieńcu i Olsztynie. Na ogrodzienieckim podzamczu wystąpią Jamal oraz Krzysztof Cugowski i Zespół Mistrzów. Olsztyn zakończy JUROMANIĘ sporą porcją jazzu. Na tamtejszym rynku wystąpi Monika Borzym. Publiczność będzie mogła także wysłuchać protest songów w wykonaniu specjalnej orkiestry Follow The Rabit – Songs of Protest, dowodzonej przez znaną z zespołu Drekoty Olę Rzepkę, z udziałem takich tuzów polskiej muzyki jak Antoni Ziut Gralak, Gaba Kulka czy Marsija Loco.

Działania na Szlaku nie obejmują jedynie promocji, to także praca nad infrastrukturą. Szlak Orlich Gniazd to nie tylko szlak kulturowy, pieszy, ale również szlak rowerowy.

„Zakończyliśmy pracę nad audytem, którego wynikiem jest wydłużenie trasy do ponad 186 km, z czego 102 km znajdują się na terenie województwa śląskiego. Obecnie pracujemy nad oznakowaniem szlaku. Pierwszy odcinek Smoleń-Ogrodzieniec powinien zostać zakończony w przyszłym tygodniu, na pierwszą JUROMANIĘ, natomiast całość szlaku do listopada. Rok 2018 jest również rokiem pierwszych inwestycji, remontów tras rowerowych na terenie kilku gmin jurajskich” – przekonuje Stanisław Dąbrowa.

Tekst ze strony: www.slaskie.pl, autor zdjęc: Tomasz Żak

16

WRZ

2018

829

razy

czytano