Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Śladem historii w Jaworzniku. Mogiłka.

Śladem historii w Jaworzniku. Mogiłka.

Rocznica stulecia odzyskania niepodległości to dobry czas na przypominanie sobie historii swojej okolicy. W tym duchu też uczniowie i nauczyciele  Szkoły Podstawowej w Jaworzniku wraz z chętnymi osobami wyruszyli 18  września  na Mogiłkę. Wycieczka ta miała przypomnieć o pochodzeniu tej nazwy części jaworznickiej ziemi, a pochodzi ona z czasów I wojny światowej. Podczas walk na tych terenach zginęło wielu żołnierzy, których ciała przeniesiono najpierw na  jaworznicki cmentarz wojenny, a potem do Kotowic.

Pozostałości pierwszego cmentarza wojennego pokazał uczestnikom wyprawy Piotr Orman, który opowiedział też o wielu ciekawych aspektach „Wielkiej Wojny na Jurze” i zaprosił do obejrzenia wystawy dotyczącej tego fragmentu naszej historii w Muzeum w Starym Młynie w Żarkach. Następnie wszyscy udali się do krzyża na skraju Jaworznika. Tam był odpoczynek i poczęstunek, który ufundowała i zorganizowała Wioletta Król, Radna Rady Miejskiej z Jaworznika. Uczestnicy cieszyli się rozpalonym ogniskiem i kiełbaskami, a także upominkami.

 Organizatorem wycieczki był jaworznicki proboszcz ks. Marek Pacyna. Wydarzenie w ramach Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918r. pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego.

 

24

WRZ

2018

1615

razy

czytano