niedziela, 18 sierpnia 2019 r.
imieniny obchodzą: Bronisław, Ilona
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Śladem historii w Jaworzniku. Mogiłka.

Strona główna » Aktualności » Śladem historii w Jaworzniku. Mogiłka.

wielkość tekstu:A | A | A

Rocznica stulecia odzyskania niepodległości to dobry czas na przypominanie sobie historii swojej okolicy. W tym duchu też uczniowie i nauczyciele  Szkoły Podstawowej w Jaworzniku wraz z chętnymi osobami wyruszyli 18  września  na Mogiłkę. Wycieczka ta miała przypomnieć o pochodzeniu tej nazwy części jaworznickiej ziemi, a pochodzi ona z czasów I wojny światowej. Podczas walk na tych terenach zginęło wielu żołnierzy, których ciała przeniesiono najpierw na  jaworznicki cmentarz wojenny, a potem do Kotowic.

Pozostałości pierwszego cmentarza wojennego pokazał uczestnikom wyprawy Piotr Orman, który opowiedział też o wielu ciekawych aspektach „Wielkiej Wojny na Jurze” i zaprosił do obejrzenia wystawy dotyczącej tego fragmentu naszej historii w Muzeum w Starym Młynie w Żarkach. Następnie wszyscy udali się do krzyża na skraju Jaworznika. Tam był odpoczynek i poczęstunek, który ufundowała i zorganizowała Wioletta Król, Radna Rady Miejskiej z Jaworznika. Uczestnicy cieszyli się rozpalonym ogniskiem i kiełbaskami, a także upominkami.

 Organizatorem wycieczki był jaworznicki proboszcz ks. Marek Pacyna. Wydarzenie w ramach Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918r. pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego.

 

czytano: 490 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2018-09-24 14:30:58

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 5