niedziela, 18 sierpnia 2019 r.
imieniny obchodzą: Bronisław, Ilona
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Zbiórka okularów dla mieszkańców Afryki.

Strona główna » Aktualności » Zbiórka okularów dla mieszkańców Afryki.

wielkość tekstu:A | A | A

Szkolny Klub Wolontariatu przy Szkole Podstawowej im. Integracji Europejskiej w Przybynowie włączył się w akcję Fundacji „Redemptoris Missio” pod hasłem ,,Czary mary okulary”. Akcja ,,Czary mary okulary” polega na zbiórce używanych, już niepotrzebnych okularów, które trafią do mieszkańców Afryki. Szkolny Klub Wolontariatu prosi o pomoc w zbiórce okularów. Można je przynosić do Domu Kultury do Żarek oraz do SYN_OPTYK Żarki ul. Myszkowska 14. Jeśli masz w domu okulary, przekaż je potrzebującym.
 
Większość ludzi, dla których zbieramy okulary nigdy nie miała styczności z lekarzem okulistą. Z pogarszającym się wzrokiem nikt do lekarza nie chodzi, ponieważ nawet jeśli udałoby się ustalić wadę wzroku – pacjentów nie byłoby stać na zakup odpowiednich okularów. Dla miejscowych to naturalne, że z wiekiem widzą coraz gorzej. Muszą zaniechać pracy (jak np. szycie), z której do tej pory utrzymywali swoje rodziny.

W Afryce koszt zakupu jednej pary okularów jest bardzo wysoki. W Republice Centralnej Afryki sklep optyczny znajduje się tylko w stolicy. Okulary przysłane z Polski mogłyby pomóc wielu ludziom.

Z wiekiem starsi ludzie widzą coraz słabiej, ale uczą się z tym żyć nie wiedząc nawet, że kiedyś mogą zobaczyć przedmioty, którymi się posługują. Nie widzieć i nagle zobaczyć to dla miejscowych jak czary - stąd nazwa akcji ,,Czary mary okulary”. Okulary nadesłane do Fundacji „Redemptoris Missio” zostaną zbadane (ustalenie mocy), opisane, zabezpieczone, spakowane i wysłane. Do Republiki Centralnej Afryki wyruszą wolontariusze Fundacji, którzy planują zabrać ze sobą część zebranych okularów.


Wyprawa do Afryki została zaplanowana na drugą połowę października 2018 roku, weźmie w niej udział m.in. poznańska okulistka - prof. Krystyna Pecold. Okulistka planuje przebadanie osób niewidomych z powodu ślepoty rzecznej oraz badanie przesiewowe dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej przy misji i mieszkańców okolicznych wiosek. Tym, u których zostanie stwierdzona wada wzroku zostaną podarowane okulary z akcji ''Czary mary okulary''.  Okulary prosimy przynosić do 8 października.

(tekst: Szkoła Podstawowa w Przybynowie)

czytano: 297 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2018-09-28 14:16:37

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 8