Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Zbiórka okularów dla mieszkańców Afryki.

Zbiórka okularów dla mieszkańców Afryki.

Szkolny Klub Wolontariatu przy Szkole Podstawowej im. Integracji Europejskiej w Przybynowie włączył się w akcję Fundacji „Redemptoris Missio” pod hasłem ,,Czary mary okulary”. Akcja ,,Czary mary okulary” polega na zbiórce używanych, już niepotrzebnych okularów, które trafią do mieszkańców Afryki. Szkolny Klub Wolontariatu prosi o pomoc w zbiórce okularów. Można je przynosić do Domu Kultury do Żarek oraz do SYN_OPTYK Żarki ul. Myszkowska 14. Jeśli masz w domu okulary, przekaż je potrzebującym.
 
Większość ludzi, dla których zbieramy okulary nigdy nie miała styczności z lekarzem okulistą. Z pogarszającym się wzrokiem nikt do lekarza nie chodzi, ponieważ nawet jeśli udałoby się ustalić wadę wzroku – pacjentów nie byłoby stać na zakup odpowiednich okularów. Dla miejscowych to naturalne, że z wiekiem widzą coraz gorzej. Muszą zaniechać pracy (jak np. szycie), z której do tej pory utrzymywali swoje rodziny.

W Afryce koszt zakupu jednej pary okularów jest bardzo wysoki. W Republice Centralnej Afryki sklep optyczny znajduje się tylko w stolicy. Okulary przysłane z Polski mogłyby pomóc wielu ludziom.

Z wiekiem starsi ludzie widzą coraz słabiej, ale uczą się z tym żyć nie wiedząc nawet, że kiedyś mogą zobaczyć przedmioty, którymi się posługują. Nie widzieć i nagle zobaczyć to dla miejscowych jak czary - stąd nazwa akcji ,,Czary mary okulary”. Okulary nadesłane do Fundacji „Redemptoris Missio” zostaną zbadane (ustalenie mocy), opisane, zabezpieczone, spakowane i wysłane. Do Republiki Centralnej Afryki wyruszą wolontariusze Fundacji, którzy planują zabrać ze sobą część zebranych okularów.


Wyprawa do Afryki została zaplanowana na drugą połowę października 2018 roku, weźmie w niej udział m.in. poznańska okulistka - prof. Krystyna Pecold. Okulistka planuje przebadanie osób niewidomych z powodu ślepoty rzecznej oraz badanie przesiewowe dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej przy misji i mieszkańców okolicznych wiosek. Tym, u których zostanie stwierdzona wada wzroku zostaną podarowane okulary z akcji ''Czary mary okulary''.  Okulary prosimy przynosić do 8 października.

(tekst: Szkoła Podstawowa w Przybynowie)

28

WRZ

2018

761

razy

czytano