Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Rycerze z Żarek zdobyli Wiedeń wspólnie z królem Janem III Sobieskim.

Rycerze z Żarek zdobyli Wiedeń wspólnie z królem Janem III Sobieskim.

Rycerska Drużyna Miasta Żarki aktywnie włączyła się w obchody 325 Viktorii Wiedeńskiej. W związku z tym uczestniczyła w uroczystościach związanych z wielkim zwycięstwem w Kielcach i ostatnio w Krakowie.

Najpierw Rycerska Drużyna Miasta Żarki uczestniczyła w imprezie na Kieleckiej Karczówce i na Placu Wolności w Kielcach pod tytułem „Obóz i wymarsz wojsk Jana III Sobieskiego na Wiedeń”.
- Dzięki uprzejmości naszych przyjaciół z Kieleckiego Bractwa Artyleryjskiego nasza Drużyna zaprezentowała się tam w pełnym składzie (członkowie z Żarek, Myszkowa, Kielc i Pabianic) wraz z naszą husarią (4 konie) przez 2 dni brała udział w pokazach dla kieleckiej widowni – informuje Janusz Nowak, dowódca Rycerskiej Drużyny Miasta Żarki.

Dzięki współpracy z Bractwem Rycerskim Ziemi Ogrodzienieckiej żareccy rycerze brali udział w największym przedsięwzięciu na południu Polski - spektaklu batalistycznym Viktorii Wiedeńskiej na Krakowskich Błoniach pod tytułem „Venimus, vidimus, Deus vicita” – „Przybyłem zobaczyłem, Bóg zwyciężył” i na triumfalnym powrocie Króla Jana III Sobieskiego do Krakowa. Rycerze współpracowali w czasie tego projektu z takimi gwiazdami jak Daniel Olbrychski, który wcielił się w postać Jana III Sobieskiego, Grażyna Wolszczak odgrywała rolę Królowej Marysieńki, a Wiktor Zborowski jako Kara Mustafa. Żareccy husarze brali udział w szarży pod wiedeńskimi murami, a piechota wcieliła się w dzielnych obrońców Wiednia, a osoby zbrojne stanowiły straż przyboczną samego króla. W niedzielny poranek ponad 70 koni i 400 rekonstruktorów historycznych w wielkim trumfie Jana III Sobieskiego weszło w paradzie na stary rynek w Krakowie gdzie odbywały się pokazy dla ludności.  
 

(przygotował: Janusz Nowak, fot. Archiwum RDMŻ)

22

WRZ

2008

1177

razy

czytano