piątek, 28 lutego 2020 r.
imieniny obchodzą: Ludomir, Makary
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

80 lat, jak jeden dzień

Strona główna » Aktualności » 80 lat, jak jeden dzień

wielkość tekstu:A | A | A

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jaworzniku hucznie obchodzono (16.10.) nie jeden, ale kilka jubileuszy. Oprócz rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża świętowano osiemdziesięciolecie powstania szkoły i dziesięciolecie nadania szkole imienia  Jana Pawła II.

W czasie akademii starsi uczniowie odtworzyli historię szkoły: od nauki w dworze Kazimierza Zdebicha, poprzez budowę przez mieszkańców budynku ukończoną przed samą II wojną światową, naukę w latach powojennych, rozbudowę szkoły na początku lat dziewięćdziesiątych, nadanie imienia Jana Pawła II, przyjęcie sztandaru i niezwykły dar  pierścienia poświęconego przez papieża, aż do czasów współczesnych. Występ wzbogacili też młodsi uczniowie tańcem. Przypomniano tradycyjne pieśni ludowe.

O świętym patronie przypomniał zgromadzonym ks. Marek Pacyna, który odczytał wspomnienie z dnia wyboru Karola Wojtyły na papieża i zaśpiewał z dziećmi pieśń.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością goście. Przybył Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski, który dołożył też swoją cegiełkę do wspomnień o rozbudowie szkoły. Obecna była Stanisława Nowak, przewodnicząca Rady Miejskiej, a także radna wsi Jaworznik Wioletta Król, sołtys Joanna Pilis, przewodniczący Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Jaworznik Jerzy Kot. Byli obecni emerytowani pracownicy szkoły.

Od przybyłych gości szkoła otrzymała różne prezenty,  między innymi: gablotę na sztandar od Wioletty Król, albumy do biblioteki od władz gminnych, kwotę pieniężną od Joanny Pilis.

Święto jaworznickiej szkoły zaangażowało uczniów,  nauczycieli i rodziców. Przygotowana została gazetka uczniowska,  akademia, prezentacja multimedialna pokazująca zachowane  zdjęcia z dawnych czasów. Nad całością święta czuwała pani Jadwiga Podlejska,  a pomysłodawcą i twórcą scenariusza był uczeń klasy ósmej Jakub Opasiński.

 

czytano: 533 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2018-10-26 13:18:50

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

CZY W ŚRODĘ TARG W ŻARKACH POWINNEN SIĘ ODBYWAĆ W GODZ. 13.00 – 17.00?

archiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 10