niedziela, 18 sierpnia 2019 r.
imieniny obchodzą: Bronisław, Ilona
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Mistrz Pięknego Czytania.

Strona główna » Aktualności » Mistrz Pięknego Czytania.

wielkość tekstu:A | A | A

Mistrzem Pięknego Czytania został uczeń ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jaworzniku Jakub Opasiński, drugie miejsce należy do Julii Wnuk uczennicy Szkoły Podstawowej im. Władysława Szafera w Żarkach a trzecie do Kamili Sikory również uczennicy Szkoły Podstawowej w Żarkach.  W dniu 25 października w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Żarkach odbyła się VI edycja konkursu gminnego „Mistrz Pięknego Czytania”.

W konkursie brali udział uczniowie z klas VIII. Młodych czytelników oceniało jury w składzie: Teresa Jarkiewicz, Małgorzata Jaskólska oraz Janina Cuglewska.

Dla zwycięzców oraz wszystkich uczestników konkursu biblioteka ufundowała dyplomy i pięknie wydane nagrody książkowe oraz słodki poczęstunek. Z okazji jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości w tym roku czytaliśmy powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Treść książki dotyczy polskiej drogi do odzyskania niepodległości. Akcja powieści rozgrywa się w Baku, Moskwie, Charkowie, następnie w szlacheckim dworku Nawłoć oraz w folwarku w Chłodku, by zakończyć się w Warszawie.

Tło historyczne opowieści to I Wojna Światowa, Rewolucja Październikowa, odzyskanie przez Polskę niepodległości, wojna polsko-bolszewicka, ale także zamieszki krakowskie 6 listopada 1923 r. „Przedwiośnie” zaliczane jest do najważniejszych polskich powieści politycznych, jakie ukazały się w tamtym czasie.

 

czytano: 463 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2018-10-26 14:05:11

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 8