poniedziałek, 20 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Bernardyn, Krystyna
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

100 lat Niepodległości

Strona główna » Aktualności » 100 lat Niepodległości

wielkość tekstu:A | A | A

Przedstawienia, koncerty, wspólne śpiewanie, marsz, pamięć o tych, którzy walczyli i oddali życie za Ojczyznę. Wszystkie te działania złożyły się na podkreślenie szczególnej daty. Mija 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Szereg rocznicowych spotkań, konkursów w szkołach, ważnych wydarzeń, jak nadanie imienia 11 Listopada dla Szkoły Podstawowej w Zawdzie zostało zapisanych w kalendarzu obchodów, jaki zaplanowaliśmy na 2018 r. – mówi burmistrz Żarek Klemens Podlejski.   –  Trzeba jednak przyznać, iż ostatnie dni były wypełnione interesującymi propozycjami różnych instytucji. W gminie Żarki świętowano i przypominano o tej ważnej rocznicy na różne sposoby.

W Starym Młynie zorganizowano spotkanie z Piotrem Ormanem. Wspólnie z bratem Krzysztofem napisali książkę pt. „Wielka Wojna na Jurze”, są autorami wystawu, która do końca miesiąca jest możliwa do zwiedzenia w żareckim muzeum. Był  Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej organizowany przez Gimnazjum w Żarkach. W dniu 9 listopada odbył się koncert Gramy i śpiewamy dla Polski. Na scenie Domu Kultury w Żarkach zaprezentowały się dzieci z zespołu muzycznego Iskra ze Szkoły Podstawowej im. Wł. Szafera w Żarkach, członkowie chóru  Metanoia Cordis działającego przy Klasztorze  OO. Franciszkanów w Pilicy pod dyrygenturą Anny i Karola Suchcickich oraz soliści.

W dniu 11 listopada obchody rozpoczęły się przedstawieniem „Pociąg do Niepodległości” przygotowanym przez uczniów i nauczycieli  Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada z Zawady, które zaprezentowane zostało w kościele w Żarkach. Była uroczysta Msza Święta za Ojczyznę, podczas której punktualnie o 12.00 przy akompaniamencie  Orkiestry OSP  z Żarek, wszyscy zgromadzeni odśpiewali Hymn Polski.
 
Po uroczystej Mszy św.  wszyscy obecni przeszli pod pomniki: błogosławionego ks. L.R. Gietyngiera, T. Kościuszki, a następnie pod Krzyż Katyński w asyście Orkiestry Dętej OSP Żarki. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia, odmówiono modlitwę za Ojczyznę, a orkiestra tradycyjnie zagrała Hymn i Rotę.

Podczas obchodów złożono wiązanki pod pomnikami błogosławionego ks.L.R. Gietyngiera, T. Kościuszki, pod  Krzyżem Katyńskim, na mogiłach żołnierzy i powstańców na cmentarzu parafialnym w Żarkach oraz pod Obeliskiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej.

Kwiaty składali przedstawiciele samorządu z Burmistrzem Klemensem Podlejskim na czele,  kombatanci, delegacje Prawa i Sprawiedliwości, Akcji Katolickiej, grupy Dbamy i Działamy Żarki,  a także delegacje szkół podstawowych w Jaworzniku, Przybynowie, Zawadzie, Żarkach, Gimnazjum w Żarkach, Zespołu Szkół w Żarkach i Drużyny Harcerskiej z Żarek. Obecni byli również przedstawiciele wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Żarki oraz orkiestra dęta OSP Żarki pod kierunkiem kapelmistrza Tomasza Radosza. O bezpieczeństwo zebranych dbali członkowie OSP z całej gminy i Straż Miejska w Żarkach.

W uroczystości włączyli się bardzo aktywnie harcerze z Żarek, którzy dla każdej osobie rozdali, przygotowane przez organizatorów chorągiewki biało-czerwone i okolicznościowe lizaki zamówione specjalnie na obchody święta w Żarkach.

W godzinach popołudniowych w  Domu Kultury w Żarkach bardzo licznie zgromadzona widownia odśpiewała Listę Przebojów Niepodległej Polski. Nie zabrakło takich utworów jak: Hymn Polski, Pierwsza kadrowa, Hej chłopcy bagnet na broń. Na liście pojawiły się również utwory muzyki rozrywkowej: Umówiłem się z nią na 9., Róbmy swoje czy Tych lat nie odda nikt. Do wspólnego śpiewania aktywnie włączyli się również członkowie Drużyny Harcerskiej z Żarek. Każdy obecny na wspólnym śpiewaniu otrzymał śpiewnik z tekstami piosenek, mógł poczęstować się kawą, herbatą i  pysznymi ciastami upieczonymi przez członków Żareckiego Klubu Seniora i pracowników Domu Kultury.  W trakcie spotkania na scenie wiersz „Romantyczność” zaprezentowały członkinie Żareckiego Klubu  Seniora, a Irena Horoszko przeczytała wiersz własnego autorstwa pt. „11 listopada”.

Wszystkim uczestniczącym w obchodach przedpołudniowych i w koncercie serdecznie dziękujemy.

Organizatorami uroczystości byli: Gmina Żarki, MGOK Żarki, Żarecki Klub Seniora, Drużyna Harcerska z Żarek, Parafia Żarki, Szkoła Podstawowa w Żarkach, jednostki OSP z terenu Gminy Żarki.

 

czytano: 497 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2018-11-13 15:28:06

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 8