
umigzarki.pl
Nowa
UWAGA! Beneficjenci Programu Priorytetowego „Czyste ...
20
mar
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miasta i Gminy Żarki. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Przedstawienia, koncerty, wspólne śpiewanie, marsz, pamięć o tych, którzy walczyli i oddali życie za Ojczyznę. Wszystkie te działania złożyły się na podkreślenie szczególnej daty. Mija 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Szereg rocznicowych spotkań, konkursów w szkołach, ważnych wydarzeń, jak nadanie imienia 11 Listopada dla Szkoły Podstawowej w Zawdzie zostało zapisanych w kalendarzu obchodów, jaki zaplanowaliśmy na 2018 r. – mówi burmistrz Żarek Klemens Podlejski. – Trzeba jednak przyznać, iż ostatnie dni były wypełnione interesującymi propozycjami różnych instytucji. W gminie Żarki świętowano i przypominano o tej ważnej rocznicy na różne sposoby.
W Starym Młynie zorganizowano spotkanie z Piotrem Ormanem. Wspólnie z bratem Krzysztofem napisali książkę pt. „Wielka Wojna na Jurze”, są autorami wystawu, która do końca miesiąca jest możliwa do zwiedzenia w żareckim muzeum. Był Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej organizowany przez Gimnazjum w Żarkach. W dniu 9 listopada odbył się koncert Gramy i śpiewamy dla Polski. Na scenie Domu Kultury w Żarkach zaprezentowały się dzieci z zespołu muzycznego Iskra ze Szkoły Podstawowej im. Wł. Szafera w Żarkach, członkowie chóru Metanoia Cordis działającego przy Klasztorze OO. Franciszkanów w Pilicy pod dyrygenturą Anny i Karola Suchcickich oraz soliści.
W dniu 11 listopada obchody rozpoczęły się przedstawieniem „Pociąg do Niepodległości” przygotowanym przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada z Zawady, które zaprezentowane zostało w kościele w Żarkach. Była uroczysta Msza Święta za Ojczyznę, podczas której punktualnie o 12.00 przy akompaniamencie Orkiestry OSP z Żarek, wszyscy zgromadzeni odśpiewali Hymn Polski.
Po uroczystej Mszy św. wszyscy obecni przeszli pod pomniki: błogosławionego ks. L.R. Gietyngiera, T. Kościuszki, a następnie pod Krzyż Katyński w asyście Orkiestry Dętej OSP Żarki. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia, odmówiono modlitwę za Ojczyznę, a orkiestra tradycyjnie zagrała Hymn i Rotę.
Podczas obchodów złożono wiązanki pod pomnikami błogosławionego ks.L.R. Gietyngiera, T. Kościuszki, pod Krzyżem Katyńskim, na mogiłach żołnierzy i powstańców na cmentarzu parafialnym w Żarkach oraz pod Obeliskiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej.
Kwiaty składali przedstawiciele samorządu z Burmistrzem Klemensem Podlejskim na czele, kombatanci, delegacje Prawa i Sprawiedliwości, Akcji Katolickiej, grupy Dbamy i Działamy Żarki, a także delegacje szkół podstawowych w Jaworzniku, Przybynowie, Zawadzie, Żarkach, Gimnazjum w Żarkach, Zespołu Szkół w Żarkach i Drużyny Harcerskiej z Żarek. Obecni byli również przedstawiciele wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Żarki oraz orkiestra dęta OSP Żarki pod kierunkiem kapelmistrza Tomasza Radosza. O bezpieczeństwo zebranych dbali członkowie OSP z całej gminy i Straż Miejska w Żarkach.
W uroczystości włączyli się bardzo aktywnie harcerze z Żarek, którzy dla każdej osobie rozdali, przygotowane przez organizatorów chorągiewki biało-czerwone i okolicznościowe lizaki zamówione specjalnie na obchody święta w Żarkach.
W godzinach popołudniowych w Domu Kultury w Żarkach bardzo licznie zgromadzona widownia odśpiewała Listę Przebojów Niepodległej Polski. Nie zabrakło takich utworów jak: Hymn Polski, Pierwsza kadrowa, Hej chłopcy bagnet na broń. Na liście pojawiły się również utwory muzyki rozrywkowej: Umówiłem się z nią na 9., Róbmy swoje czy Tych lat nie odda nikt. Do wspólnego śpiewania aktywnie włączyli się również członkowie Drużyny Harcerskiej z Żarek. Każdy obecny na wspólnym śpiewaniu otrzymał śpiewnik z tekstami piosenek, mógł poczęstować się kawą, herbatą i pysznymi ciastami upieczonymi przez członków Żareckiego Klubu Seniora i pracowników Domu Kultury. W trakcie spotkania na scenie wiersz „Romantyczność” zaprezentowały członkinie Żareckiego Klubu Seniora, a Irena Horoszko przeczytała wiersz własnego autorstwa pt. „11 listopada”.
Wszystkim uczestniczącym w obchodach przedpołudniowych i w koncercie serdecznie dziękujemy.
Organizatorami uroczystości byli: Gmina Żarki, MGOK Żarki, Żarecki Klub Seniora, Drużyna Harcerska z Żarek, Parafia Żarki, Szkoła Podstawowa w Żarkach, jednostki OSP z terenu Gminy Żarki.
umigzarki.pl
Nowa
20
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
20
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
19
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
20
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
19
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
17
mar
2025
Więcej
Basen w Żarkach.
Ruiny w Żarkach.
Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.
Wycieczka rowerowa.
Zabytkowe stodoły w Żarkach.
Muzeum w Żarkach.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.
Widok na Żarki z lotu ptaka.
Przewiń stronę na samą górę.
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.