Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Atrakcje Jury.

Wybrane atrakcje Jury w tym Zamek Ogrodzieniecki i Żarki znalazły się w turystycznym magazynie In Tour Pocket. Publikacja powstała dzięki współpracy Śląskiej Organizacji Turystycznej z tym wydawnictwem i jest to już kolejny artykuł opisujący atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej.  
 

A o czym przeczytamy w artykule?
Romantyczny charakter Jury Krakowsko-Częstochowskiej zachwyca krajobrazem i bogactwem przyrodniczym – wapienne wzgórza, głębokie doliny, rozległe lasy oraz jaskinie. To raj dla amatorów wspinaczki skałkowej oraz poszukiwaczy przygód w jaskiniach. To tutaj miłośnicy wycieczek rowerowych mogą oddać się swoim pasjom w otoczeniu średniowiecznych zamków i warowni na najpiękniejszym w Polsce Szlaku Orlich Gniazd.
 

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
Te monumentalne ruiny to najlepiej zachowane Orle Gniazdo spośród wszystkich zamków Jury. Położone na najwyższym jej wzniesieniu. Dzięki przeprowadzonej w ostatnich latach modernizacji zamek zyskał zupełnie nową, jednokierunkową trasę zwiedzania, na której można podziwiać m. in. odbudowane drewniane krużganki oraz dotrzeć do miejsc wcześniej niedostępnych dla odwiedzających. Zamek także nocą skrywa wiele tajemnic. Wykonana niedawno iluminacja ruin pozwala podziwiać Ogrodzieniec po zapadnięciu zmroku. Wtedy na zamku w niesamowitej scenerii, królują zjawy i duszki, barwnie przybliżające turystom legendy i historie tego miejsca. W sezonie letnim ożywają dzięki organizowanym tam dziesiątkom imprez – festynom, rycerskim turniejom czy nocnemu zwiedzaniu z atrakcjami. Odbywają się tu pokazy walk rycerskich i tańców dawnych.

Żarki
Nieduża miejscowość leżąca w centrum Jury, która zachowała do dziś urok dawnych klimatycznych miasteczek. Niezwykłym elementem krajobrazu Żarek jest unikatowy Zabytkowy Zespół Stodół we wschodniej części miasta. Murowane z kamienia wapiennego budynki skupiły się w pobliżu popularnego w całym regionie targowiska miejskiego, gdzie w każdą sobotę towary wystawia nawet 500 handlowców. W jednej ze stodół odbywa się cykliczna impreza zwana „Kupieckim Sąsiekiem” - można wówczas posłuchać kapeli ludowej, spróbować chleba lub innych smakołyków, kupić regionalne wyroby i pamiątki. W XVI lub na XVII w. w Żarkach osiedlili się pierwsi Żydzi. Ich rola stała się wkrótce bardzo znaczna stanowili, bowiem ponad 60 % mieszkańców. Podczas ich długich dziejów powstały trzy cmentarze, jednak pozostał tylko najmłodszy z Kirkutów, który został wpisany na Szlak Kultury Żydowskiej. Znajduje się tu ok. 1100 nagrobków w formie macew lub obelisków – to jeden z największych i najciekawszych cmentarzy żydowskich na Jurze. W centrum miasta z kolei znajdziemy niezwykle słodkie i kolorowe miejsce - Manufakturę Słodyczy Hokus Pokuss. Z pewnością zachwycone będą nie tylko dzieci, ale też dorośli - każdy może spróbować swoich sił i zrealizować najbardziej kolorową lizakową fantazję z dzieciństwa. Można wykonać lizaki w kształcie kwiatów i postaci z bajek. To świetne miejsce na wycieczkę, której uzupełnieniem może być wizyta w Starym Młynie - Muzeum Dawnych Rzemiosł. To muzeum interaktywne – rodzaj parku technicznego. Elementy ekspozycji pozwalają na: dotykanie, zaglądanie, sprawdzanie itd.

 

11

GRU

2018

8249

razy

czytano