Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Rekord na Szlaku Zabytków Techniki.

Rekord na Szlaku Zabytków Techniki.

Po dwunastym roku działalności Szlaku Zabytków Techniki liczba odwiedzających jego obiekty przekroczyła w ciągu jednego roku milion. Aż 1 200 000 osób skorzystało z oferty 42 obiektów tworzących Szlak w 2018 roku. Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach odwiedziło 21 750 osób.

Dla porównania w 2017 roku było to 945 000 osób. Sukces ten był i jest możliwy dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu pracowników wszystkich szlakowych obiektów oraz przekonaniu, że zabytki techniki opowiadają fascynujące historie.

„Cieszy mnie, że proponowana przez obiekty Szlaku oferta wzbudza tak wielkie zainteresowanie. Właściciele i zarządcy przemysłowych zabytków bardzo starają się, by proponowane atrakcje były różnorodne i wyjątkowe. Województwo Śląskie konsekwentnie pomaga im w rozwoju, koordynując funkcjonowanie Szlaku. Przynosi to wymierne efekty dla całego regionu. Z dumą możemy powiedzieć, że to właśnie tu znajduje się najpopularniejsza i najciekawsza trasa turystyki industrialnej w Polsce” – mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Najczęściej odwiedzanymi miejscami w 2018 roku były: Kopalnia Guido i kompleks Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, tarnogórskie obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyli Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, a także Muzeum Browaru Żywiec i Muzeum Śląskie (we frekwencji uwzględniono wyłącznie liczbę odwiedzających obiekty pokopalniane i uczestniczących w wydarzeniach związanych ze Szlakiem Zabytków Techniki).

Powody do radości powinny mieć również obiekty, które znalazły się na Szlaku w 2017 roku, a w 2018 roku odnotowały największy wzrost frekwencji: Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia (Katowice) ze wzrostem na poziomie 850%, Fabryka Porcelany (Katowice) i familoki w Czerwionce-Leszczynach ze wzrostem o ponad 300%.
W ubiegłym roku obiekty Szlaku zorganizowały ponad 1753 różnorodnych warsztatów, 2148 lekcji muzealnych oraz 156 wystaw czasowych, niemal 400 koncertów i 150 spektakli. W sumie w obiektach Szlaku odbyło się 5741 wydarzeń.

Do końca kwietnia 2019 roku można skorzystać z programu rabatowego Szlaku Zabytków Techniki: kto odwiedzi jeden z zabytków objętych promocją, ten może otrzymać 20% zniżki przy zakupie biletu w kolejnym z nich. W akcji promocyjnej biorą udział: Kopalnia GUIDO i kompleks Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, Muzeum Browaru Żywiec, Muzeum Śląskie, Muzeum Hutnictwa Cynku-Walcownia w Katowicach, Szyb Maciej w Zabrzu i Muzeum Starych Rzemiosł – Stary Młyn w Żarkach. W podróż warto zabrać ze sobą ulotkę konkursową „Podróżuj Szlakiem” i kolekcjonować pieczątki z obiektów, a następnie zamienić ją na komplet bezpłatnych gadżetów. Szczegóły konkursów można znaleźć na stronie zabytkitechniki.pl. Już najbliższych tygodniach poznamy kolejne szczegóły związane z przygotowaniami do INDUSTRIADY 2019. Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki zaplanowano na 7 i 8 czerwca. Towarzyszyć mu będzie motyw przewodni: INDU-bal.

Tekst ze strony: https://zabytkitechniki.pl/Aktualnosci/Pokaz/1012874/historyczny-rekord-blisko-12-miliona-oso

19

LUT

2019

750

razy

czytano