poniedziałek, 20 maja 2019 r.
imieniny obchodzą: Bernardyn, Krystyna
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Unijne pieniądze na mieszkańca

Strona główna » Aktualności » Unijne pieniądze na mieszkańca

wielkość tekstu:A | A | A

Gmina Żarki wraz z mieszkańcami nadal wśród liderów w zakresie pozyskiwania środków unijnych. Przeliczenie pozyskanych środków na statystycznego Kowalskiego z gminy Żarki daje wysoką lokatę w powiecie myszkowskim i jest to kwota 4 155,37 zł na mieszkańca.

Polska Agencja Prasowa opublikowała zestawienie dotyczące perspektywy unijnej 2014-2020 obejmuje wszystkie 2478 samorządów. Raport sporządzono na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.  Dane GUS dotyczą wszystkich projektów realizowanych na terenie danej gminy czy miasta. W rankingu ujęto wszystkie środki pozyskiwana również przez osoby prywatne, przedsiębiorców, a nie tylko samorząd.

Myszków znalazł się na 121 miejscu w rankingu (umowy na dofinansowania unijne w kwocie 205 782 013,00 zł), Gmina Poraj na 675 miejscu (umowy na kwotę 44 519 992,00 zł), a Gmina Żarki na 810 miejscu w kraju na 2478 samorządów. W gminie Żarki podpisano umowy na kwotę 35 162 822,00 zł.

Jeśli środki przeliczy się na liczbę mieszkańców to Gmina Żarki pozyskała kwotę 4 155,37 zł na mieszkańca, Gmina Poraj – 4 066,49 zł na mieszkańca, a Gmina Myszków 6 243,57 zł.

- W rankingu wzięto pod uwagę fundusze ze środków UE na lata 2014-2020 dostępne w ramach krajowych programów operacyjnych, a także programów regionalnych, do których sięgamy w ramach województwa śląskiego – wyjaśnia burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. – Nie wzięto pod uwagę kwot z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, czy Programu Operacyjnego Ryby, ale z tych dotacji w ostatnich latach również korzystaliśmy jako gmina.

Zestawienie pod adresem: https://europarlament.pap.pl/unijne-projekty-w-gminach-calkowita-wartosc-od-23-tys-zl-w-oporowie-do-prawie-17-mld-zl-w-warszawie

Na fot. Klub Dziecięcy w Żarkach stworzony dzięki unijnemu dofinansowaniu.

 

czytano: 325 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2019-03-04 12:28:09

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 8