sobota, 10 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Makary, Michał
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Basen z dotacją.

Strona główna » Aktualności » Basen z dotacją.

wielkość tekstu:A | A | A

Została przyznana dotacja na rewitalizację niecki basenowej w Żarkach oraz terenu przyległego decyzją zarządu Województwa Śląskiego. Wartość zadania wynosi 2 664 510,00 zł, a pozyskane środki unijne stanowią kwotę  95 proc. wartości zadania. Gmina dokłada 133 225, 50 zł.

W dniu 3 kwietnia br.  w Katowicach zapadła decyzja o ostatecznym podziale środków  w ramach konkursu w zakresie Rewitalizacji oraz infrastruktury społecznej i zawodowej. Gmina Żarki otrzymała dotację dla projektu pt. „Rewitalizacja obszaru rekreacji przy ul. Wierzbowej w Żarkach Gmina Żarki”.

- To bardzo dobra wiadomość. Projekt był bardzo oczekiwany w Żarkach. Zakłada przebudowę niecki basenowej wraz z otoczeniem oraz budowę ścieżki rowerowej – mówi burmistrz Klemens Podlejski. -  Wartość zadania wynosi  2 664 510,00 zł, pozyskane środki unijne stanowią kwotę  2 531 284,50 zł, z budżetu gminy Żarki -  133 225, 50 zł.

W ramach dofinansowanego projektu zostanie wykonana: niecka basenu wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych, ścieżka rowerowa, parking.

Niecka basenu (2 684,0 mkw) pozostanie w tym samym miejscu, będzie wykonana w formie wanny z betonu pogrążonej w terenie wokół której zaprojektowano deptak na którym zlokalizowano elementy małej architektury takie jak latarnie parkowe i ławki. Basen podzielono na dwie strefy: dla umiejących pływać oraz brodzik głębokości 50cm dla dzieci. Obie części będą połączone przejściem.  W części głębokiej zlokalizowano wysunięty pomost do skakania do wody.

Wokół basenu zaprojektowano alejki parkowe o nawierzchni szutrowej oraz prysznic wolnostojący i miejsce do palenia ogniska i grillowania.


Parking wraz ze zjazdem z ul. Wierzbowej oraz odwodnieniem, będzie liczył 44 miejsca postojowe – w tym 8 dla osób niepełnosprawnych. Powstanie ścieżka rowerowa asfaltowa o szerokości 3 m biegnącą wzdłuż zachodniej granicy terenu wraz z zjazdami z ulic Wierzbowej i Sosnowej. Ponadto wykonane zostanie oświetlenie terenu kąpieliska.

– Będą to różne punkty świetlne wokół niecki basenu i przy ścieżkach spacerowych zaprojektowano latarnie parkowe, przy boiskach do piłki plażowej zaprojektowano naświetlacze na słupach, wzdłuż chodnika od ul. Wierzbowej do basenu zaprojektowano oprawy parkowe w postaci słupków wysokości ok. 1 m, teren parkingu oświetlają dwie latarnie, dodatkowo zaprojektowano iluminację basenu w formie opraw w ścianach basenu 50cm poniżej poziomu wody – wyjaśnia burmistrz.

Integralną częścią projektu jest budowa zaplecza sanitarnego, która już się rozpoczęła w tym roku z dofinasowaniem unijnym. Zaplanowano w nim  pomieszczenie magazynowe do przechowywania wyposażenia obiektu typu leżaki, parasole zacieniające oraz sprzęt dla ratowników i służb porządkowych – wyjaśnia burmistrz K. Podlejski. - W części sanitarnej dwie toalety z natryskami: męska i damska, oraz toaleta dla osób niepełnosprawnych i pomieszczenie porządkowe.  Więcej o tym zadaniu: http://www.umigzarki.pl/aktualnosci/4792

 

czytano: 7417 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2019-04-04 08:56:06

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

CZY W ŚRODĘ TARG W ŻARKACH POWINNEN SIĘ ODBYWAĆ W GODZ. 13.00 – 17.00?

  • 79%
  • 21%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 5