Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Marcin Guzy. Wernisaż 2.05.

Marcin Guzy. Wernisaż 2.05.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach zaprasza na wernisaż wystawy śląskiego artysty malarza Marcina Guzy w dniu 2 maja 2019 r. o godz. 18.00 w Domu Kultury w Żarkach. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy

Marcin Guzy urodził się w 1942 roku w Michałkowicach. Jako ośmiolatek zapisał się za zajęcia plastyczne i pod kierunkiem prof. Wyrożemskiego rozpoczął swoją przygodę z malarstwem.
Ukończył technikum górnicze, podjął pracę w kopalni „Michał” w Michałkowicach. Potem w kolejnych kopalniach jako ślusarz urządzeń górniczych. Ożenił się i coś przypomniało mu o malowaniu. Chwycił za ołówek i czas wolny spędzał już na malowaniu. Na początku dużo kopiował, między innymi Wyspiańskiego, Kossaka. Potem zaczął szukać tematów i motywów do własnej twórczości. Rozrzut tematów był ogromny: kwiaty, portret, pejzaż.

Związany jest z  siemianowicką grupą malarzy nieprofesjonalnych „Spichlerz 86” w której piastował funkcję prezesa. Po pewnym czasie zachwyciły go ikony, które już interpretuje w swój własny sposób. Ikony to tajemnica piszącego i Boga, który tak naprawdę jest ich autorem, a ręka malarza jedynie przekaźnikiem. Wymaga to ogromnej cierpliwości i pokory.

 

17

KWI

2019

829

razy

czytano