Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Wernisaż Marcina Guzy w Domu Kultury w Żarkach

Wernisaż Marcina Guzy w Domu Kultury w Żarkach

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach w dniu 2 maja br odbył się  wernisaż wystawy śląskiego artysty malarza Marcina Guzy. Miłym akcentem na wystawie są prace związane z naszą miejscowością, które można oglądać do 28 czerwca w holu Domu Kultury w  Żarkach. Zapraszamy


Marcin Guzy
Urodził się w 1942 roku w Michałkowicach. Jako ośmiolatek zapisał się za zajęcia plastyczne i pod kierunkiem prof. Wyrożemskiego rozpoczął swoją przygodę z malarstwem. Ukończył technikum górnicze, podjął pracę w kopalni „Michał” w Michałkowicach. Potem w kolejnych kopalniach jako ślusarz urządzeń górniczych. Ożenił się i coś przypomniało mu o malowaniu. Chwycił za ołówek i czas wolny spędzał już na malowaniu. Na początku dużo kopiował, między innymi Wyspiańskiego, Kossaka. Potem zaczął szukać tematów i motywów do własnej twórczości. Rozrzut tematów był ogromny: kwiaty, portret, pejzaż.

Związany jest z  siemianowicką grupą malarzy nieprofesjonalnych „Spichlerz 86” w której piastował funkcję prezesa.
Po pewnym czasie zachwyciły go ikony, które już interpretuje w swój własny sposób. Ikony to tajemnica piszącego i Boga, który tak naprawdę jest ich autorem, a ręka malarza jedynie przekaźnikiem. Wymaga to ogromnej cierpliwości i pokory.

 

06

MAJ

2019

804

razy

czytano