niedziela, 5 kwietnia 2020 r.
imieniny obchodzą: Irena, Wincenty
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Wernisaż Marcina Guzy w Domu Kultury w Żarkach

Strona główna » Aktualności » Wernisaż Marcina Guzy w Domu Kultury w Żarkach

wielkość tekstu:A | A | A

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach w dniu 2 maja br odbył się  wernisaż wystawy śląskiego artysty malarza Marcina Guzy. Miłym akcentem na wystawie są prace związane z naszą miejscowością, które można oglądać do 28 czerwca w holu Domu Kultury w  Żarkach. Zapraszamy


Marcin Guzy
Urodził się w 1942 roku w Michałkowicach. Jako ośmiolatek zapisał się za zajęcia plastyczne i pod kierunkiem prof. Wyrożemskiego rozpoczął swoją przygodę z malarstwem. Ukończył technikum górnicze, podjął pracę w kopalni „Michał” w Michałkowicach. Potem w kolejnych kopalniach jako ślusarz urządzeń górniczych. Ożenił się i coś przypomniało mu o malowaniu. Chwycił za ołówek i czas wolny spędzał już na malowaniu. Na początku dużo kopiował, między innymi Wyspiańskiego, Kossaka. Potem zaczął szukać tematów i motywów do własnej twórczości. Rozrzut tematów był ogromny: kwiaty, portret, pejzaż.

Związany jest z  siemianowicką grupą malarzy nieprofesjonalnych „Spichlerz 86” w której piastował funkcję prezesa.
Po pewnym czasie zachwyciły go ikony, które już interpretuje w swój własny sposób. Ikony to tajemnica piszącego i Boga, który tak naprawdę jest ich autorem, a ręka malarza jedynie przekaźnikiem. Wymaga to ogromnej cierpliwości i pokory.

 

czytano: 357 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2019-05-06 13:17:01

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

CZY W ŚRODĘ TARG W ŻARKACH POWINNEN SIĘ ODBYWAĆ W GODZ. 13.00 – 17.00?

  • 79%
  • 21%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 8