wtorek, 7 kwietnia 2020 r.
imieniny obchodzą: Donata, Hermina
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Prace na Kierkowie

Strona główna » Aktualności » Prace na Kierkowie

wielkość tekstu:A | A | A

Iseec Opler z Izraela  ufundował trzy tablice z hebrajskimi napisami, które powielają w treści mało czytelne już inskrypcje z trzech unikatowych żeliwnych macew znajdujących się na cmentarzu żydowskim w  Żarkach. Tablice z nierdzewnej blachy zostały zamontowane ze wsparciem władz Miasta i Gminy Żarkach na czele z burmistrzem Klemensem Podlejskim i ze społecznym zaangażowaniem Wojciecha Mszycy.

Iseec Opler z Izraela  ma żareckie korzenie. W ub. roku odwiedził Żarki i obiecał, iż zleci wykonanie tablic nierdzewnych, z wyciętymi laserem hebrajskimi literami. Został przygotowany postument. W montaż byli zaangażowani W.Mszyca oraz Szczepan Kuchta i Włodzimierz Tomzik z ekipy UMIG Żarki.

Żeliwne macewy odnaleziono przypadkowo w 2013 roku, rok później po uzgodnieniu z Komisją Rabiniczną zamontowano je na żareckim kirkucie. W Polsce - a i w Europie! - jest tylko 5-6 miejsc, gdzie zachowały się żeliwne macewy - w przypadku Żarek z lat 1880, 1886 i 1894.  Na macewach są wspominane trzy kobiety o imionach: Gołda, Cyrla i Rywka.

fot. Wojciech Mszyca

czytano: 668 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2019-05-09 13:57:29

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

CZY W ŚRODĘ TARG W ŻARKACH POWINNEN SIĘ ODBYWAĆ W GODZ. 13.00 – 17.00?

  • 79%
  • 21%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7