Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Prace na Kierkowie

Iseec Opler z Izraela  ufundował trzy tablice z hebrajskimi napisami, które powielają w treści mało czytelne już inskrypcje z trzech unikatowych żeliwnych macew znajdujących się na cmentarzu żydowskim w  Żarkach. Tablice z nierdzewnej blachy zostały zamontowane ze wsparciem władz Miasta i Gminy Żarkach na czele z burmistrzem Klemensem Podlejskim i ze społecznym zaangażowaniem Wojciecha Mszycy.

Iseec Opler z Izraela  ma żareckie korzenie. W ub. roku odwiedził Żarki i obiecał, iż zleci wykonanie tablic nierdzewnych, z wyciętymi laserem hebrajskimi literami. Został przygotowany postument. W montaż byli zaangażowani W.Mszyca oraz Szczepan Kuchta i Włodzimierz Tomzik z ekipy UMIG Żarki.

Żeliwne macewy odnaleziono przypadkowo w 2013 roku, rok później po uzgodnieniu z Komisją Rabiniczną zamontowano je na żareckim kirkucie. W Polsce - a i w Europie! - jest tylko 5-6 miejsc, gdzie zachowały się żeliwne macewy - w przypadku Żarek z lat 1880, 1886 i 1894.  Na macewach są wspominane trzy kobiety o imionach: Gołda, Cyrla i Rywka.

fot. Wojciech Mszyca

09

MAJ

2019

1066

razy

czytano