Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

INDUbal, 8.06. Atrakcje północna część Śląskiego.

INDUbal, 8.06. Atrakcje północna część Śląskiego.

INDUSTRIADA to wyjątkowe święto Szlaku Zabytków Techniki. W tym roku odbywa się już po raz dziesiąty. Z tej okazji świętować będziemy aż trzy dni (7, 8, 9 czerwca). Obchody tegorocznej INDUSTRIADY upływają pod hasłem: INDU-bal. Na odwiedzających poprzemysłowe obiekty czeka moc atrakcji, w tym: bale, potańcówki, koncerty i fabularyzowane zwiedzania. Ciekawy program przygotowały m.in. obiekty zlokalizowane na północy województwa.

8 czerwca do zwiedzania z przewodnikiem zaprosi częstochowskie Muzeum Produkcji Zapałek. Goście będą mogli zobaczyć zabytkową linię technologiczną z przełomu lat 20. i 30. ubiegłego stulecia i zabytkowe zabudowania fabryczne z XIX wieku. INDUSTRIADA będzie w tym roku połączona z Giełdą Filumenistyczną, zorganizowaną przez Fabrykę Zapałek i Polski Związek Filatelistów Oddział w Zabrzu.

W tym samym dniu również Muzeum Górnictwa Rud Żelaza zagwarantuje odwiedzającym balowe atrakcje. W czasie warsztatów będzie można przygotować części garderoby – „boa” ozdobione piórami, opaski z piórem i cekinami, kotyliony. Jeśli któryś z panów będzie chciał się poczuć niczym dżentelmen z dawnych czasów, organizatorzy zachęcają do szybkiego przygotowania sobie stylowych wąsów. Wystawa fotografii ilustrujących częstochowskie bale sprzed lat wprawi odwiedzających w klimat dawnych potańcówek i rautów. W czasie zabaw i konkursów będzie można spróbować swoich sił w „smyczeniu kibla” czy wydobywaniu skrzyni zatopionej w glinie rudy żelaza. O dobry klimat zadba zespół Makabunda, który zagra tanga i foxtroty z okresu międzywojnia oraz grupa Babu Król & Smutne Piosenki, która zaprezentuje dansingowe historie w retro rytmie.

O bogatą ofertę zadbało także Muzeum Historii Kolei. W piątek 7 czerwca, w ramach rozruchu maszyn, zaprasza na projekcję filmu w reż. F. Bajona „Bal na dworcu w Koluszkach” (pokaz w Galerii pod Arkadami). W sobotę 8 czerwca będzie można zwiedzić Parowóz-Pomnik TKt48-151, który zasłużoną emeryturę spędza na stacji Częstochowa Osobowa. Udostępnione będą także tereny nastawni Częstochowa Stradom, gdzie zwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia stanowiska dyżurnego ruchu oraz pomieszczeń z systemem sterowania Ebilock. Odwiedzający Muzeum zobaczą pokaz miniaturowych pociągów, filmy i zdjęcia z Dni Kolejarza sprzed lat i spróbują swoich sił w przejażdżce drezyną. Miłośników kolei z pewnością przyciągnie prezentacja symulatora lokomotyw EU07.

Podczas zwiedzania Starego Młyna – Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach na gości czeka niespodzianka. 8 czerwca w sali związanej z warsztatem szewca wystąpią tancerki, których układ taneczny przeniesie zwiedzających w czasie, a dokładnie w lata 30. XX wieku. Podczas warsztatów kreatywnych odwiedzający Muzeum będą mogli przygotować maski na bal, INDUmedaliony ze zdjęciem lub poznać tajniki wizażu. Nie zabraknie zabaw tanecznych, pokazu sztuczek barmańskich sprzed lat i pikniku dla wszystkich gości. A na finał – Jura Brass Band zaprosi publiczność do wspólnego tańca i zabawy.

W tym roku INDUSTRIADA trwa dłużej. W niedzielę 9 czerwca zorganizowano dodatkowe wydarzenia pod wspólnym hasłem: „Niedziela u przemysłowca”. Wśród 7 obiektów pałacowych, które zaproszą gości do siebie, znalazł się także Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie. To właśnie w nim będzie można odpocząć po INDUSTRIADZIE podczas porannego koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W ciągu dnia wszystkich umuzykalnionych przyciągnie XXVI Regionalny Przegląd Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. Prof. Adolfa Dygacza. A z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Hadyny możliwe będzie zwiedzanie całego zespołu pałacowego wraz z XIX-wiecznym parkiem w stylu angielskim. Wieczorem Telewizja TVS zaprosi na wspólną zabawę z muzyką i tańcem, podczas specjalnie przygotowanego na tę okazję programu artystycznego.

Dla uczestników INDUSTRIADY w Częstochowie przygotowano specjalny bezpłatny transport. 8 czerwca do poszczególnych obiektów Szlaku Zabytków Techniki dowozić będą zabytkowe autobusy: Jelcz 043 i Jelcz 080. Kursy odbywać będą się na pętli: Plac Biegańskiego (Ratusz) › II Aleja › ulica Ogrodowa (Muzeum Produkcji Zapałek) › ulica 1 Maja 27 (Galeria pod Arkadami) › ulica Pułaskiego (Muzeum Historii Kolei) › ulica 7 Kamienic (Muzeum Górnictwa Rud Żelaza) › Plac Biegańskiego (szczegóły: http://komunikacja.czest.cz/ – szczegóły w aktualnościach). Podróżować bezpłatnie można również po całym województwie śląskim. W sobotę i niedzielę (8 i 9 czerwca) można skorzystać z pociągów Kolei Śląskich, którymi dotrzemy na drugi kraniec regionu, np. do Żywca. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni kupon. Szczegóły na stronie industriada.pl (w zakładce: transport).

06

CZE

2019

562

razy

czytano

1806/6257

umigzarki.pl

0

pierwsza źródłowa wzmianka o Żarkach

: Basen w Żarkach.

Basen w Żarkach.

: Ruiny w Żarkach.

Ruiny w Żarkach.

: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

: Wycieczka rowerowa.

Wycieczka rowerowa.

: Zabytkowe stodoły w Żarkach.

Zabytkowe stodoły w Żarkach.

: Muzeum w Żarkach.

Muzeum w Żarkach.

: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

: Widok na Żarki z lotu ptaka.

Widok na Żarki z lotu ptaka.

0

liczba mieszkańców

Logo: Miasto i Gmina Żarki.

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.