Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Uroczysta msza święta i koncert muzyki klasycznej w ruinach św. Stanisława w Żarkach.

Uroczysta msza święta i koncert muzyki klasycznej w ruinach św. Stanisława w Żarkach.

Miłośnicy Miasta Żarki wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy oraz miejscową parafią przygotowują niezwykłą uroczystość w dniu 8 maja. Ma ona na celu pokazanie, iż warto chronić dziedzictwo kulturowe regionu – kościół św. Stanisława na Górze Laskowiec. Szczególnie mile są widziani panowie o imieniu Stanisław.

Po raz pierwszy od wielu lat w dniu imienin św. Stanisława – 8 maja zostanie odprawiona msza święta w zabytkowych ruinach kościoła św. Stanisława w Żarkach. Początek imprezy o godz. 17.00. Wtedy, o ile tylko pozwolą warunki atmosferyczne, rozpoczną się pokazy lotów na motoparalotnii. Poprowadzą ją osoby tworzące Szkołę Paralotniową Air Action w Częstochowie, a Górę Laskowiec wykorzystują jako jedno z miejsc do ćwiczeń. W takcie uroczystości będą także widoczni członkowie Rycerskiej Drużyny Miasta Żarki, posłuchamy gry na trąbce i bębnie.

W ubiegłym roku przystąpiono do zmiany wizerunku terenu wokół ruin kościoła św. Stanisława. Miłośnicy Żarek wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy w Żarkach przyczynili się do powstania infrastruktury okoołoturystycznej w tym miejscu. Są ławy, stoły, miejsce na ognisko, płotki. Stworzono nowe miejsce do wypoczynku dla mieszkańców i turystów.  Kościół oznaczono tablicami informacyjnymi przy wsparciu Samorządu Województwa Śląskiego.

Największe jednak zasługi w zakresie ratowania tego zabytku położył Wojciech Mszyca. - Ocalił kościółek, dał przykład, dzięki czemu świątynia  i jego otoczenie, zagospodarowane obecnie staraniem także innych miłośników Żarek i władz, zyskał „drugie życie” - jest wizytówką utworzonego niedawno Szlaku Obiektów Sakralnych, nawiedzanego licznie przez mieszkańców i turystów – dodaje burmistrz Klemens Podlejski.

To W. Mszyca zainicjował i w głównej mierze przeprowadził odgruzowanie i prace archeologiczne (lata 1982-83) oraz zabezpieczenie i uporządkowanie (1989 r.) ruin kościoła św. Stanisława (XVIII w.), wpisanych na listę zabytków. Jest jego tzw. społecznym opiekunem – za co otrzymał w 2000 r. najwyższą, Złotą Odznakę „Za opiekę nad zabytkami”, przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki. Dodajmy, iż znany śląski malarz i znawca Jury Krakowsko Częstochowskiej prof. Zygmunt Lis sporządził wraz z Wojciechem Mszycą dokumentację zabytku oraz zadedykował mu obraz z cyklu jurajskiego, będący malarską rekonstrukcję „św. Stanisława” (1984 r.). Pan Wojciech uczestniczył w pokonkursowej wystawie fotograficznej „Zabytki województwa częstochowskiego” (1995 r.), pokazując tam zdjęcia kościółka.

- Uroczystości w dniu św. Stanisława ma na stałe wejść do kalendarza imprez. Tegoroczne spotkanie przy ruinach otwarte dla wszystkich mieszkańców, a już szczególnie panów noszących imię Stanisław, ma pokazać, jak wspólnie należy chronić dziedzictwo kulturowe – dodaje Burmistrz Klemens Podlejski.

Szczegółowy program
Godz. 18.00 – początek uroczystości
  • msza święta i nabożeństwo majowe
  • wystąpienie Burmistrza Klemensa Podlejskiego
  • wystąpienie społecznego opiekuna ruin Wojciecha Mszycy, laureata nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w 2006 r.
  • koncert muzyki klasycznej zespołu „Quattro Stagioni”
Miejsce: Góra Laskowiec przy drodze wojewódzkiej nr 792 z Żarek do Jaworznika

Specjalnie z myślą o osobach starszych zostaną uruchomione bezpłatne przewozy sprzed kościoła parafialnego w Żarkach i parkingu w Leśniowie. Co kwadrans licząc od godz. 17.00 będzie można dojechać busem na Laskowiec. Sponsorem tej usługi jest Grzegorz Matyja z Żarek.


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta)

25

KWI

2007

1714

razy

czytano