piątek, 29 maja 2020 r.
imieniny obchodzą: Maksymilian, Teodozja
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Goście z Trójkąta Weimarskiego.

Strona główna » Aktualności » Goście z Trójkąta Weimarskiego.

wielkość tekstu:A | A | A

Francuzi, Niemcy, Czesi i Austriacy oraz Polacy   gościli w Gminie Żarki. Każdy z nich jest ekspertem w zakresie turystyki rowerowej i industrialnej . Wizyta w Żarkach na Jurze to jeden z elementów w ramach spotkań Regionalnego Trójkąta Weimarskiego i konferencji „Velo Silesia – industrialne trasy rowerowe” organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
W środę w Sali Sejmu Śląskiego  odbyła się konferencja, po południu goście pojechali po velostradzie rowerowej w Jaworznie. W czwartek w programie znalazł się pałac w Koszęcinie, rowerowa wycieczka w Tarnowskich Górach i zwiedzanie Kopalni Srebra, ale i wizyta na jurajskich ścieżkach między gminami Niegowa i Żarki. Gości powitano tradycyjnie chlebem – tatarczuchem wypiekanym przez Jadwigę Plesińską.
- Ze względu na fakt, iż „Velo Silesia” ma za zadanie promować zabytki regionu, zaprosiliśmy gości do Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach, który znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki – mówi burmistrz Klemens Podlejski. Została również przedstawiona prezentacja na temat budowy dróg rowerowych w gminie Żarki i sąsiednich Niegowa i Janów. 

Gmina Żarki ma dalsze plany rozwijania infrastruktury rowerowej. Udział w spotkaniu daje zatem możliwość wymiany doświadczeń. Ze strony gminy Żarki w spotkaniu brali udział: zastępca burmistrza Jakub Grabowski, odpowiedzialny ze temat rowerów w urzędzie Mariusz Nowak oraz za promocję Katarzyna Kulińska-Pluta.Temat rowerów został wprowadzamy  do programu spotkań Regionalnego Trójkąta Weimarskiego w 2017 roku. Pierwsze spotkanie ekspertów odbyło się w 2018r. w Północnej Nadrenii-Westfalii. Tematem przewodnim jest projekt EuroVelo szlak kultury przemysłowej, którego autorem jest Regionalverband Ruhr – Regionalny Związek Ruhry z Essen. Obejmuje on swoim zasięgiem nie tylko kraje Trójkąta, ale także Wielką Brytanię, Belgię i Czechy.

 

czytano: 543 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2019-09-27 09:12:25

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

CZY W ŚRODĘ TARG W ŻARKACH POWINNEN SIĘ ODBYWAĆ W GODZ. 13.00 – 17.00?

  • 79%
  • 21%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 4