sobota, 18 stycznia 2020 r.
imieniny obchodzą: Małgorzata, Piotr
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Mikołaj z Polakami na Kresach

Strona główna » Aktualności » Mikołaj z Polakami na Kresach

wielkość tekstu:A | A | A

Gmina Żarki dołączyła w tym roku po raz pierwszy do akcji „Mikołaj z Polakami na Kresach".  Zbiórka  artykułów szkolnych, zabawek, oraz słodyczy zostanie przeprowadzona na terenie placówek oświatowych do 13 listopada.  Pozyskane dary zostaną przekazane Polakom mieszkającym na Wileńszczyźnie, Białorusi i Ukrainie podczas oficjalnej wizyty.
- Cel jest szczytny, dlatego wspieramy organizatora akcji Towarzystwo Patriotyczne „Kresy", które zajmuje się współpracą z Polakami mieszkającymi na dawnych Kresach Rzeczypospolitej – mówi Klemens Podlejski,  burmistrz Miasta i Gminy Żarki.  – Zachęcamy mieszkańców do włączenia się do akcji. Liczymy na artykuły, które sprawią radość dzieciom.

Gmina Żarki jest jedną z trzech nowych w projekcie. W 2019 r. dołączyły jeszcze Miasto Myszków i Gmina Przyrów. Akcja będzie prowadzona na terenie szkół gminy Żarki. Tu można dostarczać dary. 

Akcja z Mikołajem jest jedną z wielu, jakie prowadzi Towarzystwo Patriotyczne „Kresy". Co roku do Polski przybywa grupa dzieci i młodzieży z Litwy, Białorusi, Ukrainy, oraz Łotwy, które spędzają wakacje w Polsce.

 

czytano: 540 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2019-10-11 13:41:03

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 8