niedziela, 20 września 2020 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Dzień Dawcy w Zespole Szkół

Strona główna » Aktualności » Dzień Dawcy w Zespole Szkół

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu 28 października od godziny 10.00 do 15.00 ZS Żarki organizuje po raz drugi Dzień Dawcy. Uczniowie jako wolontariusze w tym dniu będą rejestrowali osoby, które chciałyby zostać potencjalnymi dawcami komórek macierzystych. Potencjalnymi dawcami mogą być osoby pełnoletnie o ogólnie dobrym stanie zdrowia.

Im więcej osób zarejestruje się, jako potencjalni Dawcy, tym większe są szanse na znalezienie zgodnego niespokrewnionego Dawcy dla Pacjenta – „genetycznego bliźniaka”.

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego, w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia jest największym Ośrodkiem Dawców Szpiku w kraju.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi – co roku słyszy tę diagnozę ponad 20 000 osób. Wśród nowotworów krwi, najczęstsze są białaczki.

Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Jednak co piąty polski Pacjent nie możne znaleźć swojego Dawcy, dlatego tak ważne jest, aby grono potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie.

czytano: 337 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2019-10-22 15:45:28

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

CZY W ŚRODĘ TARG W ŻARKACH POWINNEN SIĘ ODBYWAĆ W GODZ. 13.00 – 17.00?

  • 79%
  • 21%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 5