Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Dzień Dawcy w Zespole Szkół

Dzień Dawcy w Zespole Szkół

W dniu 28 października od godziny 10.00 do 15.00 ZS Żarki organizuje po raz drugi Dzień Dawcy. Uczniowie jako wolontariusze w tym dniu będą rejestrowali osoby, które chciałyby zostać potencjalnymi dawcami komórek macierzystych. Potencjalnymi dawcami mogą być osoby pełnoletnie o ogólnie dobrym stanie zdrowia.

Im więcej osób zarejestruje się, jako potencjalni Dawcy, tym większe są szanse na znalezienie zgodnego niespokrewnionego Dawcy dla Pacjenta – „genetycznego bliźniaka”.

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego, w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia jest największym Ośrodkiem Dawców Szpiku w kraju.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi – co roku słyszy tę diagnozę ponad 20 000 osób. Wśród nowotworów krwi, najczęstsze są białaczki.

Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Jednak co piąty polski Pacjent nie możne znaleźć swojego Dawcy, dlatego tak ważne jest, aby grono potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie.

22

PAŹ

2019

643

razy

czytano