Zainteresowanie Błogosławionym.
Przy pełnej sali odbyło się w Domu Kultury spotkanie na temat rodziny Pierwszego Błogosławionego Archidiecezji Częstochowskiej Ludwika Rocha Gietyngiera. Wykład poprowadził ksiądz dr Jacek Kapuściński - Dyrektor Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej, wykładowca historii kościoła w WSD i Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie, wicepostulator procesu kanonizacyjnego bł. Ludwika Rocha Gietyngiera.
W trakcie nie brakował interesujących faktów o rodzinie Gietyngera, która przybyła do Żarek z Siewierza na początku XIX w. Protoplasta rodu Franciszek był piekarzem i służył w wojsku napoleońskim. Ksiądz doktor przedstawił trudne koleje losów, w których nie brakowało elementów patriotycznych i katolickich.
Wykładu wysłuchali mieszkańcy gminy Żarki. Byli przedstawiciele rodziny księdza Ludwika Rocha Gietyngera, szkół, organizacji pozarządowych, żareckich seniorów. Dotarli księża z terenu gminy, ale i z Góry Włodowskiej, czy parafii Rawicz. Byli radni powiatowi i miejscy ojcowie paulini, sołtysi i zainteresowani historią, którzy zajmują się nią w sposób zawodowy i społeczny.
- Cieszymy się i chlubimy osobowością tego wielkiego Polaka. Ślady jego życia przetrwały jego życie i przetrwają nasze życie – powiedział ksiądz kanonik Stanisław Kotyl. – Został wydany jubileuszowy kalendarz, limitowania seria obrazów. Trwa zbiórka na odnowienie grobowca rodziców błogosławionego na żareckim cmentarzu.
Burmistrz Klemens Podlejski przypomniał, iż w dniu 30 grudnia 1999 roku Rada Miejska w Żarkach jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy placu w mieście Żarki. - Nowy Rynek zyskał nazwę Placu Błogosławionego Księdza Ludwika Gietyngera. Wnioskował o to ksiądz proboszcz Zenon Gajda – przypomniał burmistrz Klemens Podlejski. – W miasteczku stanął pomnik błogosławionego. Rzeźba jest spod dłuta Czesława Dźwigaja artysty rzeźbiarza, profesora ASP z Krakowa. Uroczystości pobeatyfikacyjne odbyły się w dniu 28 maja 2000 r. w Żarkach.
Sama beatyfikacja miała miejsce w dniu 13 czerwca 1999. To na terenie gminy Żarki mieści się pierwszy kościół pod wezwaniem Bł. Ludwika Gietyngiera mieści się w Jaroszowie. Budowę rozpoczęto 01.08.1998 r. a konsekracja odbyła się 22.06.2003 r.
Organizatorzy spotkania: Parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach, MGOK, Gmina Żarki, Żarecki Klub Seniora.
21
LIS
2019
1365
razy
czytano