środa, 3 czerwca 2020 r.
imieniny obchodzą: Leszek, Tamara
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Zainteresowanie Błogosławionym.

Strona główna » Aktualności » Zainteresowanie Błogosławionym.

wielkość tekstu:A | A | A

Przy pełnej sali odbyło się w Domu Kultury spotkanie na temat rodziny Pierwszego Błogosławionego Archidiecezji Częstochowskiej Ludwika Rocha Gietyngiera. Wykład poprowadził ksiądz dr Jacek Kapuściński -  Dyrektor Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej, wykładowca historii kościoła w WSD i Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie, wicepostulator procesu kanonizacyjnego bł. Ludwika Rocha Gietyngiera.

W trakcie nie brakował interesujących faktów o rodzinie Gietyngera, która przybyła do Żarek z Siewierza na początku XIX w. Protoplasta rodu Franciszek był piekarzem i służył w wojsku napoleońskim. Ksiądz doktor przedstawił trudne koleje losów, w których nie brakowało elementów patriotycznych i katolickich.

Wykładu wysłuchali mieszkańcy gminy Żarki. Byli przedstawiciele rodziny księdza Ludwika Rocha Gietyngera, szkół, organizacji pozarządowych, żareckich seniorów. Dotarli księża z terenu gminy, ale i z Góry Włodowskiej, czy parafii Rawicz. Byli radni powiatowi i miejscy ojcowie paulini, sołtysi i zainteresowani historią, którzy zajmują się nią w sposób zawodowy  i społeczny.

- Cieszymy się i chlubimy osobowością tego wielkiego Polaka. Ślady jego życia przetrwały jego życie i przetrwają nasze życie – powiedział ksiądz kanonik Stanisław Kotyl. – Został wydany jubileuszowy kalendarz, limitowania seria obrazów. Trwa zbiórka na odnowienie grobowca rodziców błogosławionego na żareckim cmentarzu.

Burmistrz Klemens Podlejski przypomniał, iż w dniu 30 grudnia 1999 roku Rada Miejska w Żarkach jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy placu w mieście Żarki. - Nowy Rynek zyskał nazwę Placu Błogosławionego Księdza Ludwika Gietyngera. Wnioskował o to ksiądz proboszcz Zenon Gajda  – przypomniał burmistrz Klemens Podlejski. – W miasteczku stanął pomnik błogosławionego. Rzeźba jest spod dłuta Czesława Dźwigaja artysty rzeźbiarza, profesora ASP z Krakowa. Uroczystości pobeatyfikacyjne odbyły się w dniu 28 maja 2000 r. w Żarkach.
Sama beatyfikacja miała miejsce w dniu 13 czerwca 1999. To na terenie gminy Żarki mieści się pierwszy kościół pod wezwaniem Bł. Ludwika Gietyngiera mieści się w Jaroszowie. Budowę rozpoczęto 01.08.1998 r. a konsekracja odbyła się 22.06.2003 r.

Organizatorzy spotkania: Parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach,  MGOK, Gmina Żarki, Żarecki Klub Seniora.

 

czytano: 493 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2019-11-21 15:25:13

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

CZY W ŚRODĘ TARG W ŻARKACH POWINNEN SIĘ ODBYWAĆ W GODZ. 13.00 – 17.00?

  • 79%
  • 21%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 11