środa, 3 czerwca 2020 r.
imieniny obchodzą: Leszek, Tamara
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Więcej skał do wspinania

Strona główna » Aktualności » Więcej skał do wspinania

wielkość tekstu:A | A | A

Dokładnie 23 skały planuje się przygotować do wspinaczki w 2020 r. Będzie 180 dróg w ramach przedsięwzięcia „Kolczykujemy gminę Żarki”. Jest to pierwszy tak duży projekt ekiperski obejmujący ubezpieczenie skał i dróg na często niewyeksplorowanych wspinaczkowo skałach Północnej Jury z uwzględnieniem skał w okolicach Suliszowic, Jaroszowa, Czatachowy.
- Dla niewtajemniczonych “kolczykowanie” to montowanie stałych punktów asekuracyjnych na skałach pod wspinaczkę skalną – mówią  Artur Pierzchniak-Guma i Bartek Górniak, autorzy projektu. - Jesteśmy ekiperami Polskiego Związku Alpinistycznego  i wspólnie z Inicjatywą Środowisk Wspinaczkowych "Nasze Skały", Związkiem Gmin Jurajskich i Gminą Żarki mamy w planie ubezpieczyć 23 skały atestowanymi ringami Fixe na terenie jurajskiej gminy Żarki!

Potrzebnych jest 760 ringów i 113 stanowisk. Na ich zakupu środki ma pozyskać Związek Gmin Jurajskich. Planuje się również przygotowanie skał poprzez sprzątanie i czyszczenie.

 

czytano: 296 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2019-11-27 12:25:29

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

CZY W ŚRODĘ TARG W ŻARKACH POWINNEN SIĘ ODBYWAĆ W GODZ. 13.00 – 17.00?

  • 79%
  • 21%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 5