wtorek, 7 kwietnia 2020 r.
imieniny obchodzą: Donata, Hermina
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Trudny rok 2020.

Strona główna » Aktualności » Trudny rok 2020.

wielkość tekstu:A | A | A

Radni Rady Miejskiej przyjęli jednogłośnie plan wydatków i dochodów na 2020r.  Zadania inwestycyjne w budżecie zostały ograniczone do tych, na które gmina ma już przyznane dofinansowanie lub możliwa jest do pozyskania dotacja. Udział własny zapewniony jest z zaplanowanego do zaciągnięcia kredytu w wysokości 1 mln 200 tys. zł.

- To najtrudniejszy budżet, jaki przychodzi mi zaproponować, mimo doświadczenia i stażu pracy w samorządzie – powiedział burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. - Opracowany budżet jest zrównoważony, ale jego realizacja musi odbywać się w sposób oszczędny, możliwe jest że  trzeba będzie zrezygnować z gminnych imprez, festynów, remontów czy zakupów.

Budżet na nadchodzący 2020 rok zaplanowano w kwotach 44.769 tysięcy  zł po stronie dochodów oraz  43.774 tysięcy zł po stronie wydatków.

- Przy opracowaniu budżetu przyszło nam się zmierzyć z sytuacją wynikającą ze zmian przepisów,  a w konsekwencji powodującą poważne  zmniejszenie dochodów samorządów i  jednocześnie większe potrzeby po stronie wydatkowej – poinformowała skarbnik Gminy Żarki Dorota Mucha.

Zmniejszenie stawki PIT z 18 do 17 proc. i wprowadzenie zerowego podatku dla osób do 26 roku życia to ponad 370 tys. zł straty dla budżetu gminy Żarki. Poważne wyzwania stawia oświata. - Przewidziana dla gminy Żarki subwencja oświatowa jest o 740 tys. zł niższa od otrzymanej w roku 2019, która i tak była mocno niewystarczająca – do oświaty dopłaciliśmy z własnych środków ponad 5,5 mln, o ok. 3 mln więcej niż 3 lata temu -  w roku 2016.  Jednocześnie przedstawione do budżetu potrzeby finansowe z jednostek oświatowych są wyższe od wydatków w 2019 roku aż o 3 mln zł – poinformowała skarbnik.

Kolejny temat to niedofinansowanie zadań zleconych przez administrację rządową, które gmina zobowiązana jest realizować na podstawie ustaw, a otrzymywane na nie środki są niewystarczające. – Dopłacimy do nich z budżetu ok. 80.000 złotych – podsumowała skarbnik.

Następna kwestia to zauważalny już chyba przez wszystkich zapowiedziany już na nadchodzący rok wzrost cen. Przede wszystkim cen energii elektrycznej, czyli wydatków gminy na oświetlenie uliczne i wszystkich gminnych obiektów,  ale co za tym idzie także i cen wszystkich materiałów, usług budowlanych, drogowych, transportowych. Także wzrost kosztów pracy na skutek podwyżki płacy minimalnej będzie wymagał pokrycia w budżecie, a pośrednio również przyczyni się do wzrostu cen materiałów i usług.

Przedstawiona sytuacja powoduje, że jesteśmy zmuszeni do ograniczenia wydatków do najbardziej niezbędnych. Mniej środków zabezpieczono w budżecie na kulturę, promocję, turystykę, na sport, na ochotnicze straże pożarne, na bieżące utrzymanie dróg, obiektów, zieleni. Kierownicy jednostek organizacyjnych zostali zobowiązani do podjęcia działań  zmierzających do ograniczenia wydatków, gdyż w trakcie roku nie będzie możliwe zwiększenie środków.  Zabezpieczone są środki na zadania z funduszu sołeckiego (265 tys. zł) , gdyż obowiązuje podjęta wcześniej uchwała. Refundacja z budżetu państwa wydatków na zadania z tego funduszu zrealizowane w 2020 roku została przewidziana w wysokości 19 proc., reszta jest kosztem gminy.

Budżet dostępny pod adresem: https://www.zarki.bip.jur.pl/artykuly/5324

 

czytano: 724 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2020-01-09 09:12:12

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

CZY W ŚRODĘ TARG W ŻARKACH POWINNEN SIĘ ODBYWAĆ W GODZ. 13.00 – 17.00?

  • 79%
  • 21%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 9