Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Ostatnie pożegnanie. Robert Szecówka

Ostatnie pożegnanie. Robert Szecówka

W dniu 5 marca 2020 zmarł rysownik Robert Szecówka, pseud. Robs. Honorowy Obywatel Miasta Żarki. Był karykaturzystą, satyrykiem, ilustratorem i animatorem kultury. Kochał rodzinną miejscowość Żarki. Tu spędził dzieciństwo. Dorosłe życie związał z Wrocławiem i Hamburgiem. Ze względu na sytuację pandemiczną uroczystość pogrzebowa była przesuwana. Pogrzeb odbędzie się w dniu  19 czerwca br. Robert Szecówka zostanie pochowany  na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.

Robert Szecówka (ur. 1935r.) pseud. ROBS to karykaturzysta, satyryk, ilustrator, animator kultury. Urodził się w Żarkach.  Studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej.

Współpracował ze znanymi tytułami prasowymi:  „Szpilkami”, „Karuzelą” „Poland”. Miał stałe rubryki m.in. w „Wiadomościach“, „Wieczorze Wrocławia“. Wymyślił i zainicjował Międzynarodowy Festiwalu Karykatury „Satyrykon“ w Legnicy.

Publikował w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Francji, Holandii, Rosji i innych krajach. Jego powieść – żart literacki „Pałer” napisany 20 260 słowami wyłącznie na literę „P” w 2001 roku - została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Był członkiem i założycielem Fundacji „Pegasus“ w Hamburgu. Zajmował się współorganizacją międzynarodowych wystaw malarskich i happeningów.

Otrzymał  ponad trzydzieści  nagród i wyróżnień, w tym „Premio Citta di Fano ’77” w ramach Światowego Salonu Karykatury „Montreal ’78”, „Satyrykon ’78, ’79”, Nagrodę Muzeum Karykatury w Warszawie w 1985r.

Za twórczość oraz promocję polskiej sztuki w Niemczech odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Mieszkał w Hamburgu, bywał w Żarkach. Kochał Jurę. W dniu 27 maja 2015 roku Rada Miejska w Żarkach przyznała Robertowie Szecówce tytuł Honorowego Obywatela Miasta Żarki.

- Tytuł został przyznany w 80.  rocznicę urodzin i 60. rocznicę pracy twórczej Roberta Szecówki – informuje Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. – Miesiąc później w Żarkach w Muzeum Dawnych Rzemiosł został zorganizowany wernisaż wystawy „Patrz i Zapamiętaj” związanej z historią Żarek. Gdy dowiedzieliśmy się o śmierci Roberta rysunki są ponownie eksponowane w żareckim magistracie na pierwszym piętrze. Wstęp wolny.

Łączymy się w bólu z najbliższą rodziną.
Robercie! Pozostaniesz w naszej pamięci na zawsze! Spoczywaj w spokoju!

 

15

CZE

2020

823

razy

czytano