Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

KUPIECKI SĄSIEK W ŻARECKIEJ STODOLE, 5 maja, godz. 8.00-12.00

KUPIECKI SĄSIEK W ŻARECKIEJ STODOLE, 5 maja, godz. 8.00-12.00

Impreza ma na celu promocję lokalnych produktów i specjałów związanych z regionem. Kupiecki Sąsiek to miejsce, w którym mają szansę zaprezentować się lokalni artyści i ludzie z pasją.

Specjalna atrakcja dla dzieci:
Dzieci będą mogły pomalować makietę skał jurajskich wykonaną przez Panie z KGW Ostrów pod hasłem „Odnawiamy jurę,”

Do spróbowania:
  • Miód
  • Chleb tatarczuch
  • Kwaśnica po ostrowsku
Do zabawy:
Dla widzów przygotowano rozstrzygnięcie konkursu pt. „Postacie, jak żywe - zabawa z naturą” – dla świetlic z terenu gminy Żarki.

Do słuchania:
Występ Kapeli Ani Ani z Żarek

Miejsce:
Zabytkowa Stodoła pośrodku miejskiego targowiska w Żarkach (najlepsze dojście od małego parkingu przy ul. Leśniowskiej). W trakcie otwarcia działa terenowy Punkt Informacji Turystycznej.

Kolejne terminy otwarcia Kupieckiego Sąsieku: 9.06, 18.08.

Organizatorzy:
Urząd Miasta i Gminy w Żarkach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach

Prowadzenie:
Izabela Szewczyk z Ostrowa


Uczestnicy Kupieckiego Sąsieku w dniu 5 maja 2007

Wiesław Pawlik
Mieszkaniec Ostrowa wykonuje ozdoby, pamiątki z drzewa, naturalnych skarbów lasów jurajskich.

Wiesława Pośpiech
Pani Wiesława należy do Koła Plastyków Nieprofesjonalnych.
do stodoły przywiezie obrazy.

Kobiety z pasją
Po raz pierwszy zaprezentują się Kobiety z pasja – uczestniczki szkolenia pod takim samym tytułem finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Panie zaoferują: kompozycje kwiatów z bibuły, ozdobne torebki, kartki okolicznościowe wraz z kopertami, malarstwo na szkle oraz lecznicze algi.

Zagroda Plastyczno-Kulinarna Maciejówka
Zagroda położona przy Szlaku Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych Ostrowie. W stodole będzie można zapoznać się z aktualną oferta oraz przyjrzeć się pięknym kwiatom z bibuły.

Koło Zręczne Ręce z Żarek
Koło działa w MDK w Żarkach. Panie specjalizują się w wykonywaniu koronkowych i szydełkowych ozdób. Pokażą przepiękne serwetki, koronkowe czapki, ozdoby i inne ręcznie wykonywane cacka.

KGW Ostrów
Panie przywiozą „Kwaśnicę po ostrowsku" - tradycyjne danie kuchni wiejskiej, zupa otrzymywana z kiszonej kapusty, mięsa, żeberek, wędzonki lub boczku, spożywana zwykle z ziemniakami lub chlebem oraz .

Małgorzata Dudek z Przybynowa, Agrogospodarstwo U Strusia
Atrakcją agrogospodarstwa są strusie. Pani Małgorzata do stodoły przyjedzie z jajkami, wydmuszkami przypominającymi dzieła sztuki, a służącymi do ozdoby domu.

Jadwiga Plesińska z Żarek
Piecze najlepszy tatarczuch w województwie śląskim. W 2001 roku otrzymała Perłę najwyższą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dziedzictwa Kulinarnego. W 2005 roku Certyfikat Częstochowskiej Organizacji Turystycznej. Chleb wypieka się z mąki gryczanej, wody i drożdży.

Dorota i Robert Chrostowscy z Ostrowa, Kozia Zagroda
Właściciele gospodarstwa (na Szlaku Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych) w miejscowości słynącej z lasów. Od kilku lat mają na swoim podwórku kozy. Trudnią się sprzedażą koziego mleka, wyrabiają sery.

Emil Kałuża z Suliszowic
W zagrodzie ma 40 pszczelich rodzin. Pszczoły uwijają się na ekologicznych, czystych łąkach. Pan Emil podróżuje z pszczołami na wrzosowiska, aby mogły skorzystać z dobrodziejstw wrzosu. Na ziemie żarecką przybył z okolic Cieszyna. Pszczołami zajmuje się od 7 roku życia. Należy do Związku Pszczelarskiego.

Kapela Ani Ani z Żarek
Grupa powstała w 1997 roku przy MGOK w Żarkach. Kierownik Henryk Sikorski (gitara). Wraz z nim na scenie występują: Marian Pasek – akordeon, Zdzisław Majchrzak - klarnet, Jerzy Niedzielski - perkusja, Jan Szmid - gitara basowa. Kapela jest laureatem licznych konkursów nie tylko w województwie śląskim.

Terenowy Punkt Informacji Turystycznej
Tu będzie można dowiedzieć się na temat atrakcji ziemi żareckiej, bazy noclegowej i gastronomicznej, zapoznać się z jubileuszowymi wydawnictwami Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej oraz folderami, mapami Miasta i Gminy w Żarkach.


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta)

30

KWI

2007

1529

razy

czytano