środa, 21 października 2020 r.
imieniny obchodzą: Celina, Hilary
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Ulice Młyńska i Jagodowa do remontu.

Strona główna » Aktualności » Ulice Młyńska i Jagodowa do remontu.

wielkość tekstu:A | A | A

Gmina Żarki z Funduszu Dróg Samorządowych uzyskała dofinansowanie 2 938 000,00 zł na „Budowę i przebudowę dróg – ul. Jagodowej i Młyńskiej w Żarkach”. Wartość wkładu własnego ze strony gminy wynosi 2 938 000,00 zł.  Inwestycja znacząco poprawi bezpieczeństwo. Po dwóch stronach jezdni powstaną chodnik, będzie ścieżka rowerowa, nowa nawierzchnia, poprawiony zostanie znacznie stan techniczny mostu, wyznaczone zostaną przejścia dla pieszych. Uporządkowany zostanie drzewostan, odwodnienie dróg zapobiegnie tworzeniu się niebezpiecznych rozlewisk.

- Gmina Żarki jest na etapie podpisania umowy o dofinansowanie ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach – informuje Klemens Podlejski, Burmistrz Miasta i Gminy Żarki.  Jeszcze w tym roku planuje się  ogłosić przetarg. Wybrany wykonawca ma zrealizować  zadanie czerwiec 2022r. 

W efekcie powstanie nowa droga o szerokości 12 m na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 789 (ul. Koziegłowska) do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 793 (ul. Myszkowska). Długość dróg - ul. Młyńska 1590 mb, ul. Jagodowa 1000 mb, łącznie 2590 mb, szer. jezdni 5 mb.

Wzdłuż jezdni na całym odcinku projektowanych dróg będzie przebiegał chodnik (szer. 2 mb) oraz ścieżka rowerowa (szerokość 2 mb) o łącznej długości 5170 mb. na rzece Czarna Struga. Zaprojektowano kanalizację deszczową o długości 2268mb, która będzie służyła odwodnieniu pasa drogowego.

- Zakres prac jest znaczny - dodaje burmistrz K. Podlejski. -  Przebudowanych zostanie łącznie 8 skrzyżowań - 2 z drogami wojewódzkimi, 1 z drogą gminną - ul. Chopina  i 5 z drogami wewnętrznymi. Prace polegać będą na wykonaniu zjadów i włączeniu dwóch z nich do dróg wojewódzkich oraz na utwardzeniu w obrębie skrzyżowań z pozostałymi drogami i wykonaniu zjazdów.

W ramach kosztów kwalifikowanych znalazły się wydatki za:  roboty przygotowawcze i ziemne, odwodnienie drogi, podbudowę, nawierzchnię jezdni, chodnik, ścieżkę rowerową, wykonanie rowów i zasadzenie zieleni, a także za organizację ruchu, remont obiektu mostowego na rzece Czarna Struga.

 

czytano: 285 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2020-10-06 15:46:51

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

CZY W ŚRODĘ TARG W ŻARKACH POWINNEN SIĘ ODBYWAĆ W GODZ. 13.00 – 17.00?

  • 79%
  • 21%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 3