Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Szkoła Podstawowa w Jaworzniku oraz Fundacje Elementarz nominowani w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej "Otwarta Szkoła".

Szkoła Podstawowa w Jaworzniku oraz Fundacje Elementarz nominowani w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej "Otwarta Szkoła".

W dniu 5 grudnia przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Jaworzniku zaprezentowali w ministerstwie projekt pt. „Wieś przyjazna dzieciom”, który realizowali we współpracy z Fundacją Elementarz. To partnerstwo zostało bardzo wysoko ocenione i znalazło się w ministerialnym konkursie.

W październiku 2008 roku Szkoła Podstawowa w Jaworzniku zgłosiła wniosek do konkursu „Otwarta Szkoła”. W ramach rywalizacji chodziło o wskazanie najlepszych projektów z kraju realizowanych w różnych obszarach (edukacja obywatelska, wolontariat, edukacja globalna, edukacja przedszkolna oraz wsparcie uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych.). Szkoła zgłosiła dwa projekty – jeden realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem na rzecz rozwoju wsi Jaworznik, a drugi realizowany z Fundacją Elementarz z Katowic. Ten drugi pt. „Wieś przyjazna dzieciom” to pomysł Fundacji, na która ta otrzymała dofinansowanie i w efekcie utworzyła ponad 70 alternatywnych placówek wychowania przedszkolnego m.in. za sprawą współpracy z gminą Żarki m.in. w Jaworzniku.

W dniu 24 listopada 2008 r., odbyło się posiedzenie kapituły konkursu „Otwarta Szkoła”. Kapituła została powołana przez Katarzynę Hall Ministra Edukacji Narodowej W jej skład weszli: Minister Krzysztof Stanowski – przewodniczący, Siostra Małgorzata Chmielewska, Prof. Janusz Grzelak, Prof. Irena Lipowicz, Grażyna Staniszewska, Róża Thun, Maciej Wierzyński, Henryk Wujec. Natomiast w dniu 5 grudnia miała miejsce multimedialna prezentacja projektów połączona z konferencją np. współpracy organizacjami pozarządowymi. Szkołę Podstawową z Jaworznika reprezentowali dyrektor Jadwiga Podlejska oraz nauczyciele: Katarzyna Deptuła, Barbara Ledwoch, Małgorzata Musialik.

Kapituła wyłoniła po trzy nominacje do nagrody w konkursie „Otwarta Szkoła” w każdym z pięciu obszarów. Wśród nominowanych w kategorii edukacja przedszkolna znaleźli się: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jaworzniku oraz Fundacja Ekologiczna Wychowanie i Sztuka "Elementarz", tytuł projektu: „Wieś przyjazna dzieciom”.

- Wprawdzie spośród trzech nominowanych nagrodę przyznano innej placówce, ale dla nas i fundacji z nami współpracującej to spore wyróżnienie. Doszliśmy przecież do finału –podkreśla Jadwiga Podlejska, dyrektor SP w Jaworzniku. - Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wpłynęło 115 zgłoszeń z całej Polski.


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot., Katarzyna Deptuła)

08

GRU

2008

2294

razy

czytano