niedziela, 11 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Filip, Izolda
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Obwodnica dla Żarek.

Strona główna » Aktualności » Obwodnica dla Żarek.

wielkość tekstu:A | A | A

Dzisiaj (8.12) została podpisana umowa z wykonawcą na przebudowę ulic Jagodowej i Młyńskiej w Żarkach. Prace potrwają do 30 czerwca 2022. Wartość 5 141 207,51 zł.  Przebudowanych zostanie 8 skrzyżowań - 2 z drogami wojewódzkimi, 1 z drogą gminną - ul. Chopina  i 5 z drogami wewnętrznymi. Jeśli warunki pogodowe pozwolą drogowcy pojawią się w terenie jeszcze w tym miesiącu.

- Powstaje południowa obwodnica Żarek. Dofinasowanie uzyskaliśmy z Funduszu Dróg Samorządowych.  Jest to kwota 2 601 103,51 zł. Cztery razy startowaliśmy o dotację, dopiero ta próba okazała się skuteczna - informuje Klemens Podlejski, Burmistrz Miasta i Gminy Żarki. -  Dziękuję Wojewodzie Śląskiemu i pracownikom Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego za przychylność dla tej inwestycji.
- Cieszę się, że nasza firma, która ma siedzibę w Żarkach, może realizować to zadanie. Mieszkańców przebudowanych ulic proszę o wyrozumiałość  – powiedział Andrzej Morawiec, prezes zarządu P.R.D.M. Myszków Sp. z o.o. w Żarkach.
Panowie podpisali umowę wspólnie ze skarbnik Dorotą Muchą i w obecności zastępcy burmistrza Żarek Jakuba Grabowskiego. - Wykonawca został wyłoniony w przetargu. Wystartowało w nim 10 firm. Najkorzystniejszą ofertę złożyło żareckie przedsiębiorstwo. Wartość robót wynosi 5 141 207,51 zł - informuje J. Grabowski.
W ramach zadania pt. „Budowę i przebudowę dróg – ul. Jagodowej i Młyńskiej w Żarkach” powstanie nowa droga o szerokości 12 m na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 789 (ul. Koziegłowska) do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 793 (ul. Myszkowska). Długość dróg - ul. Młyńska 1590 mb, ul. Jagodowa 1000 mb, łącznie 2590 mb, szer. jezdni 5 mb. Oprócz nowej nawierzchni będą chodniki po obu stronach, ścieżka rowerowa, przejścia dla pieszych, uporządkowany zostanie drzewostan, poprawiony zostanie most, kanalizacja deszczowa o dł. 2268mb, która będzie służyła odwodnieniu pasa drogowego, co  zapobiegnie tworzeniu się niebezpiecznych rozlewisk. Przebudowana zostanie linia napowietrzna w okolicy skrzyżowania ul. Chopina oraz ul. Młyńskiej, która zostanie zastąpiona kablową linią  podziemną. Planuje się przestawienie słupa oświetleniowego przy ul. Jagodowej.

 

czytano: 1834 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2020-12-08 14:57:31

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

CZY W ŚRODĘ TARG W ŻARKACH POWINNEN SIĘ ODBYWAĆ W GODZ. 13.00 – 17.00?

  • 79%
  • 21%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 5