Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Paulin z Leśniowa został biskupem.

Paulin z Leśniowa został biskupem.

Paulin o. Stanisław Jan Dziuba został nominowany na biskupa Diecezji Umzimkulu w Republice Południowej Afryki. Chodzi o miejscowość Centocow, bo tak Afrykańczycy wymawiali nazwę Częstochowa.

To niejedyny ślad łączący biskupa-nominata z naszym miastem i regionem. O. Dziuba pracował również w tzw. amerykańskiej Częstochowie oraz w sanktuarium w Leśniowie. Pochodzi ze wsi Zuzowy w gminie Przedbórz nieopodal Radomska (urodził się w 1960 r.).

- Wychowałem się w cieniu Jasnej Góry - mówił Radiu Watykańskiemu. - Wielokrotnie od małego razem z rodzicami tam pielgrzymowałem i tam modliłem się o rozeznanie mego powołania kapłańskiego i zakonnego.

Kształcił się w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Paulinów w Krakowie. W 1985 r. złożył śluby wieczyste. Do 1987 r. był mistrzem nowicjatu w Sanktuarium Maryjnym w Leśniowie, po czym wyjechał do amerykańskiej Częstochowy w Doylestown w archidiecezji filadelfijskiej. W 1991 r. podjął pracę w diecezji Umzimkulu w RPA (15 tys. km kw., 2 mln mieszkańców, 150 tys. katolików) m.in. jako proboszcz i miejscowy przełożony paulinów w Centocow. Ostatnio był wikariuszem generalnym tej diecezji.

- Diecezja Umzimkulu jest położona na południu RPA - mówił nowy biskup Radiu Watykańskiemu. - Rozciąga się od Gór Smoczych do Oceanu Indyjskiego. Większe miejscowości na jej terenie to: Potchefstroom i Margate. Na diecezję składa się 14 parafii, w których pracują księża lokalni, również polscy - poza Centocow jest dwóch polskich księży: Jerzy Garda i Andrzej Pierzyński. W afrykańskiej Częstochowie jest nas dwóch ojców - oprócz mnie o. Ignacy Stankiewicz - i jeden brat, Janusz Herduś.

Gdy pierwsi misjonarze przybyli z Austrii i Niemiec, osiedli w Marianhill, ok. 170 km od misji Centocow. Zakładali różne misje, a ich nazwy brali od sanktuariów Europy. Wiele więc misji nosi nazwy europejskich sanktuariów. Między nimi, jak mówią kroniki, znalazła się i taka, którą miała ufundować polska księżniczka. Ofiarowała pieniądze na zakup ziemi, założenie i rozwój misji, którą nazwano Częstochową. Trudności z wymówieniem nazwy spowodowały jej uproszczenie na Centocow. Bp Gerard Ndlovu, który objął tę diecezję w 1987 r., dzięki polskim księżom dowiedział się o związku między misją Centocow a jasnogórskim sanktuarium. Gdy w 1990 r. przyjechał do Polski szukać księży misjonarzy, odwiedził też Jasną Górę, by rozmawiać z generałem zakonu o. Janem Nalaskowskim. Prosił wtedy o przysłanie kogoś do afrykańskiej Częstochowy, by szerzył tam kult Matki Bożej Jasnogórskiej i pracował dla tutejszych mieszkańców, Zulusów. O. Stanisław Jan Dziuba nominowany został przez papieża Benedykta XVI w ostatnim dniu roku. Według prawa kanonicznego i słów nuncjusza święcenia biskupie nastąpią w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Paulin jest siódmym Polakiem mianowanym przez obecnego papieża na biskupa dla Kościoła poza naszym krajem.

Źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa
http://miasta.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,6113928,Paulin_z_Lesniowa_zostal_biskupem_w_RPA.html

02

STY

2009

1399

razy

czytano