Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Schetynówki nie dla nas. Dla innych tak

Schetynówki nie dla nas. Dla innych tak

Rozdzielono rządowe dotacje na remonty dróg lokalnych. Stuprocentowe trafienie zanotował powiat częstochowski ziemski, za to z tarczą minęła się Częstochowa. W dodatku oddała tylko jeden strzał, choć mogła trzy

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 firmuje szef MSWiA Grzegorz Schetyna - dlatego natychmiast zaczęto mówić o schetynówkach. Co roku będzie nowa pula pieniędzy rozdzielana w konkursie. Warunki są ostre: trzeba mieć projekt budowlany, 50-procentowy wkład własny oraz przeprowadzić inwestycję w rok. Gminy mogą dostać pieniądze tylko na jeden projekt z corocznej puli, a powiaty na dwa. Duże miasta - jak Częstochowa - łączące funkcję gmin i powiatów, mają więc szansę na trzy dotacje w każdym rozdaniu.

Jednak Częstochowa złożyła tylko jeden projekt, bo nie miała więcej gotowych, a i ten przepadł. Komisja powołana przez wojewodę w ogóle go nie rozpatrywała z formalnych powodów. Pierwszy był błahy: nie wpisano numeru drogi, ale być go nie mogło, ponieważ przedłużenie ul. Fieldorfa-"Nila" w kierunku ul. św. Brata Alberta prowadzone jest całkiem nowym śladem (budowa się zaczęła). Gorzej, że w przypadku wniosku o dotację na etap inwestycji jej całość musi być sfinalizowana do 2011 r. - a częstochowskie połączenie Północy z DK1 ma być gotowe później. Miasto złożyło wprawdzie reklamację, twierdząc, że inwestycję na ul. Fieldorfa należy potraktować jako samodzielną - ale bez skutku. Częstochowie pozostało więc lepiej przygotować się do kolejnego konkursu, za rok.

Intensywnie muszą popracować także inne gminy. Jedna trzecia z naszego regionu w ogóle nie złożyła wniosku minionej jesieni, a jedna trzecia odpadła z przyczyn formalnych. Z pozostałych gmin (i powiatów) cieszą się dziś niektóre, ponieważ pieniędzy nie starczyło dla wszystkich.

Korki szampana strzelają w starostwie częstochowskim, które złożyło dwa wnioski i na oba otrzyma dotację - w sumie 3,7 mln zł. Wyremontowana zostanie droga przebiegająca przez Wierzchowisko oraz od DK1 w Romanowie do Kamienicy Polskiej. Powiat lubliniecki otrzyma pieniądze na drogę z Pawonkowa do Zawadzkich (odcinek do Koszwic).

Cieszy się też burmistrz Krzepic. - Dostaniemy 527 tys. zł na drogę łączącą "krajówkę" nr 43 w Zajączkach Drugich z ul. Nowa Wieś. W terenie zabudowanym powstaną chodniki, zatoczki, a na całym odcinku odnowiona będzie nawierzchnia - mówi Krystian Kotynia.

Pieniądze wywalczył także Lubliniec - na przebudowę ul. Grunwaldzkiej, Kłobuck - na budowę ul. Kochanowskiego, Koziegłowy - na przebudowę drogi z Krusina do Rzeniszowa, Kruszyna - na remont szosy do Bogusławic, Żarki - na budowę kolektora deszczowego, chodników i remont nawierzchni ul. Wierzbowej.


Źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa
http://miasta.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,6144432,Schetynowki_nie_dla_nas__Dla_innych_tak.html

12

STY

2009

1278

razy

czytano