Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Przyznano unijne dotacje dla ośrodków zdrowia

Przyznano unijne dotacje dla ośrodków zdrowia

Zarząd województwa śląskiego postanowił, które placówki służby zdrowia dostaną unijne pieniądze na remonty i zakup sprzętu. Niektóre znalazły się, niestety, na liście rezerwowej.

O dotacje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego mogły się ubiegać publiczne oraz niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, jednostki samorządu terytorialnego, a nawet Kościoły - byle miały w statucie działalność w publicznym systemie ochrony zdrowia. Wnioski przyjmował urząd marszałkowski. Do rozdysponowania przewidziano 12,3 mln euro, czyli nieco ponad 43 mln zł. Z tego - 60 proc. dla gmin o liczbie ludności poniżej 50 tys. i 40 proc. dla większych. Na jeden wniosek można było dostać maksymalnie 3 mln zł.

Części chętnych zarząd województwa przyznał dotacje od razu, część zaś wpisał na listę rezerwową. Wnioski z Częstochowy znalazły się, niestety, tylko na tej drugiej. I tak np. przychodnia Combi-Med., która chciała prawie 330 tys. zł na sprzęt, ma wciąż szanse - choć nieduże. Drugą firmą jest Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej "Troniny": prosił o blisko 600 tys. zł na modernizacje i sprzęt. Nasza Przychodnia potrzebowała nieco ponad 250 tys. zł na sprzęt medyczny i 223 tys. zł na remonty.

Za to mniejszym gminom już przyznano pieniądze. Prawie 2 mln zł dofinansowania dostanie gmina Koniecpol na kupno aparatury medycznej dla Miejskiej Przychodni Rejonowej w Koniecpolu; 570 tys. - Gminny Ośrodek Zdrowia w Konopiskach na podniesienie jakości swoich usług, nieco ponad 1 mln zł - Starcza na przebudowę Gminnego Ośrodka Zdrowia, prawie 1,3 mln - Poczesna na podniesienie standardu ośrodka zdrowia, 1,5 mln zł - Żarki na rozbudowę gminnego ZOZ-u i uzupełnienie sprzętu, 2,5 mln zł - Samodzielny Publiczny ZOZ w Myszkowie na modernizację trzech swoich przychodni rejonowo-specjalistycznych; nieco ponad 350 tys. zł - Poraj na modernizację Gminnego Ośrodka Zdrowia i sprzęt medyczny dla niego.

Na listę rezerwową dostały się natomiast: gmina Kruszyna, która chce rozbudować przychodnię przy ul. Kmicica w Kruszynie (nieco ponad 1 mln zł); Gminny Zespół Ośrodków Zdrowia w Woźnikach na przebudowę ośrodka zdrowia w Kamienicy (328 tys. zł); przychodnia stomatologiczna Zal-Dent w Boronowie na sprzęt (190 tys. zł); Przychodnia Medycyny Rodzinnej na adaptację nowej placówki w Boronowie (prawie 717 tys. zł).

Inwestycje muszą się rozpocząć przed końcem grudnia 2009 roku.

Kto tym razem nie dostał unijnej kasy? Np. przychodnia Blamed z Blachowni, niepubliczny ośrodek leczniczo-rehabilitacyjny w Koszęcinie, centrum Almed i szpital hutniczy.


Źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa
http://miasta.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,6153432,Przyznano_unijne_dotacje_dla_osrodkow_zdrowia.html

13

STY

2009

1518

razy

czytano