Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Zakończona Akcja Zima w Gminie Żarki.

Zakończona Akcja Zima w Gminie Żarki.

Przez całe ferie dzieci z Żarek mogły uczestniczyć w godzinach przedpołudniowych w zajęciach zorganizowanych w Domu Kultury w Żarkach. Najwięcej chętnych zgromadziły zajęcia plastyczne, na których podopieczni wykonywali kwiatki z bibuły, figurki z masy solnej, maski karnawałowe. W drugim tygodni ferii zorganizowany został Turniej Tenisa Stołowego, w którym zwyciężył Marcin Wierzchowski, drugie miejsce wywalczył Dominik Stodółkiewicz a trzecie Piotr Klamek. Na zakończenie Akcji Zima w Mieście najwytrwalsi uczestnicy wyjechali do kina w Częstochowie na film „Piorun”.
Zajęcia w trakcie ferii odbywały się również we wszystkich Świetlicach Wiejskich w gminie Żarki. Dzieci ze świetlic również pojechały na zakończenie akcji do kina w Częstochowie na film „Madagaskar 2”. Zajęcia w całej gminie Żarki cieszyły się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy wysoka frekwencja dziec.

Interesujące ferie spędziły dzieci w Jaworzniku za sprawą dofinansowania z Fundacji Wspomagania Wsi uzyskanego przez Stowarzyszenie z Jaworznika.

- Tym razem skupiliśmy się na  tematyce regionu śląskiego. ,,Śląskie podróże w cyfrze i kulturze. Poznajmy nasze województwo’’ pomogły dzieciom lepiej poznać województwo, do którego należą – wyjaśnia Jadwiga Podlejska ze stowarzyszenia.
Poprzez urozmaicone zajęcia edukacyjne rozwinięto u dzieci sprawność czytania ze zrozumieniem oraz pisania, układania pytań. Proponowane formy aktywności pozwoliły uczestnikom ferii wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce, atrakcyjne zajęcia miały za zadanie zmotywować dzieci do twórczego i badawczego spojrzenia na swój region i naukę.
- Umożliwiliśmy  też dzieciom dostęp do nowoczesnych urządzeń, jak komputer, Internet, pokazaliśmy lotnisko i jego funkcjonowanie. Jednocześnie nasze zajęcia nawiązywały do tradycji, chociażby przez poznawanie legend, czy historii kopalni i jej maszyn – wyjaśnia Jadwiga Podlejska.

Każdego dnia zajęcia zorganizowane były wokół wybranego tematu. Uczestnicy wspólnie czytali legendy związane z postacią Skarbnika, rysowały ilustracje do legendy o Skarbniku i tworzyły gry planszowe o przygodach w kopalni. Następny dzień był poświęcony  na wyszukiwanie informacji w Internecie i innych źródłach  na temat Śląska. Wykorzystano je do tworzenia  przewodnika dla wycieczkowiczów. Uczestnicy uczyli się również odczytywać informacje z rozkładu jazdy. Był również  spacer z opisywaniem krajobrazu. Kolejny dzień upłynął pod hasłem Matematyka podróżnika podczas, którego dzieci rozwijały umiejętności matematyczne i przyrodnicze. Przygotowane ćwiczenia pozwalały uczniom wykorzystać zdobytą wiedzę w sytuacjach z życia codziennego: wyznaczali długość trasy wycieczki na mapie i w rzeczywistości, obliczali koszty wycieczki, zużycie paliwa podczas wycieczki. Oczywiście tego dnia nie zabrakło wspólnych zabaw uczniów.  29. stycznia to wycieczka do Zabrza  i Katowic. Uczestnicy pojechali najpierw na lotnisko w Pyrzowicach. Tam uczyli się odczytywać informacje z tablic informacyjnych i je wykorzystywać. Następnie udali się do Zabrza do skansenu - kopalni „Królowa Luiza”. Po drodze mogli też zobaczyć sanktuarium w Piekarach Śląskich – znanym miejscu pielgrzymki mężczyzn. Następnego dnia uczestnicy przygotowywali albumy z wycieczki i tworzyli  słowniczek  gwarowy, poznawali  piosenki  i tańce. Kolejne zajęcia skoncentrowały się wokół przygotowań do balu ze Skarbnikiem. Dzieci  układały zaproszenia na bal ze skarbnikiem w języku polskim i niemieckim, projektowały strój na bal ze skarbnikiem, czy  układały pytania do wywiadu w języku niemieckim. Ostatniego dnia zajęcia miały charakter rekreacyjny.  Były rozmaite gry i zabawy na sali gimnastycznej, poczęstunek, a nawet mini mecz w piłkę nożną.  Dzieci przedstawiały to , czego dowiedzieli się z zajęć.


(przygotowała: Magdalena Brzegowiska, Jadwiga Podlejska, fot. Magdalena Brzegowska)

13

LUT

2009

1257

razy

czytano