Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Powitanie wiosny w Przybynowie.

Powitanie wiosny w Przybynowie.

Kolorowa marzanna - symbol Zimy został wrzucony do wody przez dzieci i młodzież ze świetlicy w Przybynowie.
W dniu 24 marca miało miejsce niezwykle interesujące spotkanie. Dzieci i młodzież ze świetlicy wiejskiej postanowiły pożegnać zimę. Przygotowały kolorową Marzannę ze słomy, ozdobioną kolorowymi wstążkami z bibułki. Wsiadły na wozy i pojechały pod opieką Dagmary i Roberta Magierów, Iwony i Henryka Świerdzów
Grupa wyruszyła z Przybynowa do sąsiedniej wsi Zaborze i tu rozbiła mały biwak. Rozpalono ognisko, zjedzono kiełbaski, śpiewno wspólnie piosenki oraz spalono, a następnie wrzucono do wody Marzannę. Oprzęd z Marzanną wyrażał radość z nadchodzącej wiosny i zapowiedź dostatku. Dokonaliśmy wszystkiego, tak jak tradycja nakazuje. Teraz mamy nadzieję, że wreszcie przyjdzie wiosna - stwierdziła sołtys Henryk  Świerdza.
O Marzannie słów kilka
Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą palono bądź topiono, aby przywołać wiosnę i odgonić zimę. Tradycja nakazywała, aby dzieci z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca, obeszły wszystkie domy i po drodze podtapiały kukłę w każdej wodzie. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież, która za wsią ją paliła i wrzucała do wody. Tonącej się kukły nie wolno było dotknąć, bo według przesądu groziło to uschnięciem ręki. Obecnie obrzęd łączony jest z nastaniem kalendarzowej wiosny 21 marca.


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta)

30

MAR

2009

1191

razy

czytano