Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Gmina Żarki na 2. Świecie Baby Wielkanocnej w Częstochowie.

Gmina Żarki na 2. Świecie Baby Wielkanocnej w Częstochowie.

Chleb tatarczuch, żareckie obwarzanki odpustowe, chleb wiejski na zakwasie, barszcz i żurek oraz świątecznie ręcznie wykonane koronki znalazły się wśród produktów oferowanych na Święcie Baby Wielkanocnej w Częstochowie w dniach 3-5 kwietnia.
Jarmark wielkanocny odbywał  się w Alei Najświętszej Maryi Panny.  Organizatorem 2 Święta Palmy Wielkanocnej jest Częstochowska Organizacja Turystyczna, współorganizatorem - Urząd Miasta Częstochowy. Impreza jest dofinansowana przez Urząd Miasta Częstochowy i Zarząd Województwa Śląskiego.
- Gmina Żarki od ubiegłego roku jest członkiem Częstochowskiej Organizacji Turystycznej i korzystamy z możliwości prezentacji na tego typu imprezach – informuje burmistrz Żarek Klemens Podlejski.
Na gminnym stoiku znalazły się materiały promujące gminę,  produkty z Zagrody Maciejówka w Ostrowie w tym chleb wiejski na zakwasie.
- To właśnie zakwas daje wspaniały zapach podczas pieczenia chleba, wyjątkowy smak, którego nie odnajdziemy już w wypiekach z nowoczesnej piekarni. Samodzielnie zrobiony zakwas, nie gotowiec z torebki kupiony w supermarkecie. Zakwas to relikt z czasów, kiedy nie znano pośpiechu - wyjaśnia Izabela Szewczyk z Zagrody Maciejówka. Ponadto na stosiku był smalec wiejski przygotowany wg własnej receptury, żurek
kiszony naturalnie, bez chemicznych dodatków.
Ponadto były dostępne do świąteczne serwetki wykonane przez Małgorzatę Wojciechowską i Marię Rał  z Żarek.
- Każda serwetka jest oryginalna, ma swój urok, wykonane własnoręcznie świąteczne serwetki i ozdoby do koszyczka cieszyły się dużym zainteresowaniem – informuje Małgorzata Wojciechowska.
Własne stoisko miała rodzina Plesińskich z Żarek m.in. z chlebem tatarczuchem i obwarzankami – produktami wpisanymi na listę produktów tradycyjnych w ministerstwie.


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Katarzyna Kulińska-Pluta)

07

KWI

2009

1061

razy

czytano