Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Kto dostanie unijne miliony?

Kto dostanie unijne miliony?

W tym konkursie o unijne fundusze nikt niczego nie jest pewien - choć wszystkie projekty ułożono w listę rankingową. Dlatego w Urzędzie Miasta w Żarkach oraz w klasztorze na Jasnej Górze jak na szpilkach czekają na decyzję zarządu województwa śląskiego

Do konkursu "Infrastruktura kultury" - zorganizowanego przez Śląski Urząd Marszałkowski - zgłoszono 111 projektów. Pierwszy przesiew przyniosła ocena formalna, której nie przeszedł m.in. uważany za egzotyczny wniosek Stowarzyszenia Historycznego Żydów Miasta Częstochowy, które przy ul. Garibaldiego chciało stworzyć Centrum Naukowe Kultury Żydów "Mykwa".

W grze pozostało po tym etapie 88 wniosków, z tego kilkanaście z regionu częstochowskiego. Niewiele zmieniła ocena merytoryczna projektów: odpadły zaledwie cztery. W tym gronie jeden częstochowski: kuria archidiecezjalna chciała 9 mln zł na kontynuację remontu katedry oraz stworzenie w sąsiedztwie Katedralnego Centrum Spotkań.

Choć końcowych wyników konkursu dotąd nie ogłoszono, większość z 84 finalistów już dziś może zapomnieć o eurodotacji. Na pewno nie dostanie jej gmina Konopiska, która potrzebowała 2,9 mln zł na stworzenie Muzeum Polskiej Tradycji Weselnej, ani gmina Mykanów, wnioskująca o 6,5 mln zł na salę wielofunkcyjną przy ośrodku kultury. Szans nie ma też kilka innych podań z regionu częstochowskiego. Powód: stosunkowo mała pula pieniędzy. Do podziału jest tylko 10 mln euro, a wnioski opiewają na wielokrotnie większą sumę.

I tu mamy pierwszą zagadkę. Gdy rozpisywano konkurs - latem ub.r. - kurs euro był niski, więc w przeliczeniu na złotówki do podziału w konkursie było 33,6 mln zł. Dziś jest to czterdzieści kilka milionów, ale ile dokładnie - nie wiadomo. Stąd niepewność uczestników konkursu, nawet tych z początku listy, i sięgające zenitu emocje.

W naszym regionie szansę zachowały tylko Urząd Miasta i Gminy w Żarkach - chce modernizować dom kultury w zabytkowej synagodze - oraz zakon paulinów - wnioskujący o pieniądze na remont kościoła św. Barbary i przylegających doń zabudowań klasztornych.

Żarki na liście rankingowej znalazły się na dziewiątym miejscu. Ale regulamin mówi, że oddzielnie będą rozpatrywane samorządy duże (przypada na nie 60 proc. puli) i małe. Wśród tych ostatnich Żarki są... No właśnie, nie wiadomo które.

Nie jest bowiem jasne, do której kategorii zakwalifikowana zostanie Pszczyna, ocierająca się o graniczne 50 tys. mieszkańców. 30 czerwca ub.r. miasto i gmina miały w sumie 50 055 obywateli, ale od tego czasu liczba ta zapewne zmniejszyła się. W dodatku Pszczyna jest kluczowym elementem układanki, ponieważ jej wniosek pochłonie lwią część funduszy: aż 14,4 mln zł. Bo to, że będą pieniądze na zamek książąt von Pless (konkretnie na remont stajni), jest już pewne: wniosek sklasyfikowano na drugim miejscu.

Kolejną zagadkę stanowi projekt kurii metropolitalnej w Katowicach. Teoretycznie to duże miasto, ale wniosek dotyczy zabezpieczenia drewnianych kościołów w tamtejszej archidiecezji. A znajdują się one zarówno w mniejszych, jak i większych miejscowościach.

Reasumując: jeśli Pszczyna jest dostatecznie duża, to Żarki dostaną wnioskowane 3,4 mln zł. Ale radość tego miasta może być jednocześnie smutkiem ojców paulinów, bo gros funduszy z grupy dużych miast przechwyciłaby właśnie Pszczyna. Na remont częstochowskiego kościółka św. Barbary pieniędzy mogłoby już nie starczyć.

Decyzję, komu przyznać fundusze, zarząd województwa ma podjąć pod koniec tygodnia.


Na I etap remontu domu kultury (ulokowanego w dawnej synagodze) Żarki pieniądze już mają - też z funduszy unijnych, ale z pozakonkursowej puli. Kwota jest jednak niewielka: 750 tys. zł - Starczy na prace ratunkowe: m.in. wymianę łatwopalnego stropu, bez czego straż pożarna nie przywróci obiektu do użytkowania. A zamknięty jest on od wielu miesięcy - mówi Katarzyna Kulińska z urzędu miasta i gminy. Żarki mają jednak większe ambicje: wyremontować budynek w oparciu o stare zdjęcia oraz zmodernizować wnętrze, na co potrzeba ok. 4 mln zł, z tego 3,4 mln zł to wnioskowana dotacja. Wizualizację tego projektu ilustrujemyŹródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa
http://miasta.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,6477336,Kto_dostanie_unijne_miliony_.html

08

KWI

2009

834

razy

czytano