Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Wioski internetowa w Zawadzie otwarta!

Wioski internetowa w Zawadzie otwarta!

W dniu 3 czerwca uruchomiono drugą już wioskę internetową w naszej gminie. Ta placówka to efekt współpracy Fundacja Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia, Przedsiębiorstwa Telekomunikacyjnego Optoland S.A. oraz Gminy Żarki.
W otwarciu wzięli udział przedstawiciele lokalnej społeczności, miejscowej szkoły, sołtysi i radni, radna powiatowa Jadwiga Skalec i starosta Jan Kieras. Poświęcenia dokonał ksiądz proboszcz Jan Wajs.
- Zgodnie z założeniami, po utworzeniu Centrów Kształcenia zostają one przejęte wraz z całym wyposażeniem przez instytucje lokalne, w tym wypadku przez miejscową szkołę i utrzymywane przez 5 lat od zakończenia projektu – wyjaśnia burmistrz Klemens Podlejski.
- Jestem pod wrażeniem wspólnoty, jaka panuje w tej miejscowości – powiedział Kazimierz Pankiewicz , dyrektor Szpitala na Parkitce i kandydat na europarlamentarzystę. – Cieszę się, że dzięki Unii Europejskiej w tak małych społecznościach powstają miejsca, które służą edukacji i wyrównywaniu szans edukacyjnych.
- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomogli w realizacji tego projektu, na pewno z niego korzystają nasi mieszkańcy – zapewniła sołtys Zawady Zofia Zamora.
W wyniku realizacji projektu pt. "Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich" zostało w Zawadzie przygotowane pomieszczenie i wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy wraz z dostępem do Internetu. Nad realizacją etgo etapu projektu czuwała dyrektor SP Anna Wyporska wraz z Joanną Zamorską, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej w UMiG Żarki.  Zadanie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Działania 2.1a Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich. Koszty adaptacji sali pokryła gmina Żarki, a wyposażenie w tym serwer oraz 10 stanowisk komputerowych, szybkie łącze internetowe, projektor multimedialny, zestawy głośników, instalację alarmową, zestawy oprogramowania, biblioteczkę multimedialną oraz meble zakupiono z środków unijnych. Wartość wyposażenia i oprogramowania jednego Centrum Kształcenia jest bliski  kwoty 150 tys. złotych.
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, w okresie pięcioletniego utrzymania Centrów Kształcenia ich czas otwarcia powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości mieszkańców. Centrum będzie otwarte popołudniami oraz w sobotę.
Z wioski internetowej będzie mogła korzystać społeczność aż czterech miejscowości: Zawady, Suliszowic, Czatachowy, Jaroszowa. Centrum Kształcenia na odległość jest placówką o charakterze oświatowym, zapewniającą możliwość ustawicznego kształcenia w formie on-line celem uzupełnienia lub podwyższenia poziomu wiedzy i kwalifikacji.


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. KatarzynaKulińska-Pluta)

04

CZE

2009

1397

razy

czytano