Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Leśniów czeka na mamy

Leśniów czeka na mamy

W poniedziałek w "Gazecie" kolejny dodatek z cyklu "Śląskie. Skarby". Jednym z jego bohaterów jest pauliński klasztor w Leśniowie. Jeśli kogoś zaciekawiło to sanktuarium, może się tam wybrać. Choćby w sobotę 26 maja.

Leśniów to miejsce niezwykłe. W ukrytym wśród zieleni białym kościele króluje słynąca z cudów i łagodnego uśmiechu Madonna, patronka rodzin. Dla gospodarzy sanktuarium - paulinów - małżeństwo i rodzina to zatem niezwykła wartość. Na specjalnie przez nich organizowane nabożeństwa ludzie zjeżdżają z całej Polski. W najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki. zakonnicy szczególnie serdecznie zapraszają wszystkie mamy. Podczas mszy, która rozpocznie się o godz. 19, każda z nich otrzyma specjalne błogosławieństwo i w prezencie pocztówkę z modlitwą ułożoną na tę okazję.

Takich okolicznościowych mszy jest w Leśniowie więcej: w lutym paulini zaprosili do siebie zakochanych. Ci, którzy planują wspólną przyszłość, mogli się podczas mszy wymienić zaręczynowymi pierścionkami.

"Rodzinne" msze na stałe weszły do leśniowskiego kalendarza. Podczas każdej jej bohaterowie otrzymują indywidualne błogosławieństwo. Raz w miesiącu odprawiana jest msza święta dla dzieci i w ich intencji. Raz w miesiącu - za rodziny i dla rodzin. Jedna z niedziel miesiąca poświęcona jest małżeństwom, a kolejna kobietom oczekującym dziecka. Każda na odchodne otrzymuje bawełnianą tasiemkę z logo klasztoru i napisem "Leśniowska Patronko Rodzin, Ochraniaj Moje Dziecko". To nawiązanie do średniowiecznej tradycji z Rawenny: ciężarne kobiety przychodziły do kościoła i prosiły o błogosławieństwo na przyszłe macierzyństwo. Otrzymywały tasiemki, którymi mogły przewiązać swoją brzemienność na znak Bożej opieki. Tasiemka z Leśniowa - jak tłumaczy przeor klasztoru o. Zbigniew Ptak - to przede wszystkim przypomnienie dla przyszłej mamy, że ma nie tylko dobrze się odżywiać, by dziecko zdrowo w niej rosło, ale i troszczyć się o nie, kochać i modlić się za nie.

Źródło: Gazeta Wyborcza - Częstochowa 2007-05-20
http://miasta.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,4147579.html

23

MAJ

2007

1868

razy

czytano