
umigzarki.pl
Nowa
4 tys. zł dofinansowania na wymianę źródła ...
19
mar
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miasta i Gminy Żarki. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Dwa wyjazdy integracyjne połączone ze wskazaniem dobrych praktyk mają za sobą uczestniczki szkolenia w ramach projektu pt. „Aktywna integracja społeczna i zawodowa osób bezrobotnych na terenie gminy Żarki.”.
Dwadzieścia cztery osoby bezrobotne z terenu gminy Żarki są objęte wsparciem w ramach projektu współfinasowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Panie, bo z ich składa się grupa szkoleniowa, korzystają z pomocy w szerokim zakresie. Jest ona nastawiona na podniesienie kompetencji zawodowych, ale i integrację. Uczestniczki zajęć mimo okresu wakacyjnego mają wiele zajęć. Po pierwsze, dlatego, że trwa kurs nt. organizacji i obsługi imprez okolicznościowych wraz z zajęciami z pierwszej pomocy przedlekarskiej realizowany we współpracy z Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Żarkach. Ponadto harmonogramie na miesiące letnie zaplanowano dwa wyjazdy integracyjne.
- Wyjazdy te miały na celu nie tylko integrację uczestniczek szkolenia. Wybraliśmy się miejsca, które mogą być także dobrą praktyką w zakresie samodzielnego podejmowania aktywności zawodowej – wyjaśnia Agnieszka Pala-Czyż, pracownik socjalny z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
W sierpniu grupa odwiedziła Gospodarstwo Agroturystyczne „Zacisze” w Brzezinach w Gminie Niegowa. Prowadzi je wspólnie małżeństwo Noszczyków, teraz już z dorastającymi córkami.
- Mieszkamy daleko od asfaltu, na wzgórzach, sami musieliśmy dla siebie stworzyć miejsca pracy. Dzieci były małe, więc pomyśleliśmy, że warto wynajmować letnikom nasz i tak za duży dom – wyjaśnia oprowadzając po domu i gospodarstwie Barbara Noszczyk. – Każdego roku wykonujemy jakieś remonty, najczęściej systemem gospodarczym, a w sezonie turystycznym wstajemy wcześnie rano, aby obsłużyć gości.
Barbara Noszczyk opowiadała, iż wspólnie z nimi pracują córki. Jest to ciężka praca, ale przynosi satysfakcję. - Zobaczcie, my mieszkamy w najmniejszej wsi w północnej Jurze, niewiele ponad 20 osób. Skoro nam tutaj udało się stworzyć dla siebie etaty, to Wam też się uda znaleźć pracę – przekonywała gospodyni kursantki z Żarek.
W lipcu uczestniczki projektu pojechały również do Ostrowa w gminie Żarki. Spotkały się z Izą Szewczyk z Zagrody Plastyczno-Kulinarnej „Maciejówka”. Ta opowiadała o swojej ofercie agroturystycznej, edukacyjnej. Pokazała hodowlę kurek zielononóżek, ale i opowiadała o tajnikach pieczenia chleba.
Oprócz szkoleń zawodowych w projekt wkomponowano również spotkania z doradcą zawodowym, zajęcia planowania budżetu, wizytę u fryzjerki, spotkanie z kosmetyczką. Przed paniami biorącymi udział w szkoleniu jest jeszcze jeden wyjazd integracyjny, tym razem do kina. Wszystkie te zabiegi w połączeniu z szkoleniami mają wyposażyć osoby wykluczone w wiedzę oraz umiejętności umożliwiające powrót na rynek pracy, a także zwiększenie motywacji do działania i zaufania we własne siły.
(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta)
umigzarki.pl
Nowa
19
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
19
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
17
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
17
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
18
mar
2025
Więcej
umigzarki.pl
Nowa
14
mar
2025
Więcej
Basen w Żarkach.
Ruiny w Żarkach.
Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.
Wycieczka rowerowa.
Zabytkowe stodoły w Żarkach.
Muzeum w Żarkach.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.
Widok na Żarki z lotu ptaka.
Przewiń stronę na samą górę.
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.