Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Wielokulturowa wymiana między polską a niemiecką młodzieżą w Groß Reken.

Wielokulturowa wymiana między polską a niemiecką młodzieżą w Groß Reken.

Uczniowie Zespołu Szkół w Żarkach wraz z nauczycielami i przedstawicielami Gminy Żarki gościli prawie tydzień w miejscowości Groß Reken. Wyjazd doszedł do skutku za sprawą kilkuletniej współpracy władz miasta Żarki z Zakonem Joannitów w Niemczech.
Ze strony polskiej w wymianie uczestniczyło dwadzieścia osób. Byli to uczniowie zespołu szkół z opiekunami: Joanną Zielińską, Iwoną Maślankiewicz, zastępcą Zespołu Szkół Januszem Nowakiem. Gminę Żarki reprezentował burmistrz Żarek Klemens Podlejski oraz odpowiedzialna w urzędzie za kontakty z joannitami: Katarzyna Kulińska-Pluta. Ze strony niemieckiej wzięli udział młodzi ludzie działający aktywnie w ramach Młodzieży Joannickiej oraz opiekunowie.
Program całego wyjazdu został zaplanowany co do minuty, gdyż Niemcy cenią sobie punktualność. Pierwszego dnia (11.10.) po przyjeździe odbyło się powitanie. W drugim dniu - spotkanie ekumeniczne młodzieży, prezentacja współpracy joannitów z gminą wyznaniową w Borken, spotkanie z przedstawicielami władz lokalnych z Borken oraz praca nad projektem. W ramach projektu wykonywano prace porządkowe m.in. przy zieleńcach, sadzono kwiaty, przycinano drzewka i krzewy, wytyczano rabaty itd. We wtorek uczestnicy wymiany wyjechali na wycieczkę do Essen, gdzie mieli szansę zapoznać się z systemem ratownictwa medycznego wdrażanego przez joannitów w Niemczech. W środę odbył się wyjazd do Münster oprócz zwiedzania miasta odbyło się spotkanie w Akademii Joanitów, zapoznanie się ze szkoleniami w ramach prowadzonego kierunku kształcenia - ratownictwa medycznego.
W czwartek odbyła się wycieczka do Amsterdamu.Uczestnicy zwiedzili dom Anny Frank – Żydówki, która w czasie okupacji ukrywając się pisała pamiętnik. Jej rodzina została wydana Niemcom, ona sama i jej najbliżsi zostali wywiezieni do obozów. Przeżył tylko ojciec, po wojnie odnaleziono pamiętnik Anny, a w domu, którym ukrywała się urządzono muzeum, w którym opowiada się o czasach Holocaustu. Dużą atrakcją okazała się także podróż kanałami po mieście. Następnego dnia nastąpiło pożegnanie przez gospodarzy i wyjazd w drogę powrotną do Polski.
Uczestnicy wymiany podkreślali, iż podstawową zaletą wyjazdu była możliwość podszkolenia języka i sprawdzenie swoich umiejętności językowych w codziennym życiu. Niektórym podobała się lekcja edukacyjna w muzeum regionalnym w Reken. Wszyscy byli pod wrażeniem działalności, zakresu, rozmachu realizowanych zadań przez joanitów, którzy pomagają ludziom nie tylko fizycznie ale również psychicznie i socjalnie. Na bardzo dobrym poziomie jest także system szkolnictwa medycznego.
Wymiana został współfinansowana przez Zakon Joanitów, Fundację Deutsch-Polnisches Jugendwerk, Gminę Żarki, Starostwo Powiatowe w Myszkowie, Zespół Szkół w Żarkach oraz uczniów.

(przygotowała: Marzena Dudek, Katarzyna Kulińska-Pluta, fot., Katarzyna Kulińska-Pluta)

20

PAŹ

2009

1276

razy

czytano