Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Symboliczne oddanie do użytku ulicy Wierzbowej w Żarkach.

Symboliczne oddanie do użytku ulicy Wierzbowej w Żarkach.

Ponad 757 tys. zł kosztowała przebudowa nawierzchni dróg, chodników oraz budowa kolektora deszczowego w ciągu ul. Wierzbowej.

W dniu 22 października w Żarkach gościł wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa. Przyjechał z okazji oddania do użytku ul. Wierzbowej. Przy tablicy pamiątkowej ustawionej z okazji realizacji inwestycji spotkał się z burmistrzem Klemensem Podlejskim, przewodniczącym Rady Miejskiej w Żarkach Stanisławą Nowak, radnymi, dyrektorami jednostek organizacyjnych oraz mieszkańcami Osiedla 600-lecia.

W wyniku realizacji zadania pt. „Przebudowa nawierzchni jezdni i chodników w ciągu ul. Wierzbowej w Żarkach wraz z przebudową kolektora deszczowego” wykonano nową nawierzchnię – 411 mb, chodniki – 620 mb, odwodnienie, kolektor deszczowy – 382,5 mb. Zadanie rzetelnie realizowała Firma Akwa z Żarek.

 - To nasze spotkanie jest symboliczne, bo przecież Państwo wiedziecie, że droga jest już użytkowana przez kierowców oraz pieszych. Jest to jedna z ważniejszych ulic w Żarkach. Prowadzi do przedszkola, gimnazjum, szkół zakładu doskonalenia zawodowego, zakładu usług komunalnych, miejskiego targowiska oraz sanktuarium w Leśniowie. Przy tej ulicy swoje siedziby ma kilku przedsiębiorców – powiedział burmistrz Klemens Podlejski tuż przed przecięciem wstęgi.

Inwestycja została współfinansowana w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011. Z budżetu państwa za sprawą sprawnego działania Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w tym Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi, trafiła do gminy Żarki suma 378 tys. zł. Z kasy miejskiej dołożono 378 909 tys. zł. Inwestycja kosztowała zatem ponad 757 tys. zł.

- Bardzo ważnym elementem inwestycji był kolektor deszczowy ze względu na planowaną inwestycję na osiedlu 600-lecia, na którą przetarg planujemy ogłosić jeszcze w tym roku. Wody opadowe z osiedla 600-lecia będą kierowane do kolektora właśnie przy ul. Wierzbowej – wyjaśniał burmistrz K. Podlejski.

Gmina Żarki w tym roku zmodernizowała ul. Wierzbową oraz ul. Leśną. Została wykonana nowa nawierzchnia przy ul. Steinkellera na Osiedlu Olesiów. Trwają prace przy drodze Suliszowice – Zaborze oraz modernizacja Starego Rynku. W trakcie przygotowania jest przetarg dla inwestycji współfinansowanej przez środki unijne polegającej na budowie ulic Kopernika, Chabrów, Chryzantem, ulice Serwin i nowej drogi w kierunku Leśniowa z Osiedla 600-lecia.

W ub. roku gmina Żarki przebudowała drogi przy ul. Emilii Plater i ul. Łąkowej, Polnej  w Żarkach. Wartość blisko milion złotych czterysta tysięcy złotych. Zmodernizowano drogę dojazdową do pól w miejscowości Jaroszów za 100 tys. zł. We współpracy z instytucjami wojewódzkimi wybudowano chodniki przy drodze wojewódzkiej w ciągu ul. Myszkowskiej w Żarkach za 400 tys. zł, w ciągu drogi wojewódzkiej przy ul. Moniuszki w Żarkach za 800 tys. zł. We współpracy z powiatem powstał ciąg pieszo-rowerowy w Wysokiej Lelowskiej za ponad 600 tys. zł.


 (przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Katarzyna Kulińska-Pluta)

22

PAŹ

2009

1367

razy

czytano