Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Informacja na temat projektu pt. „Aktywna integracja społeczna i zawodowa osób bezrobotnych na terenie gminy Żarki.”

Informacja na temat projektu pt. „Aktywna integracja społeczna i zawodowa osób bezrobotnych na terenie gminy Żarki.”

Warsztaty z rękodzieła artystycznego - koronkarstwa były jednymi z elementów projektu realizowanego z myślą o bezrobotnych kobietach przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarkach. Zajęcia są współfinasowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Po nauce gotowania, dekorowania stołów, obsługiwania gości w trakcie okolicznościowych przyjęć przyszedł czas na kolejne warsztaty, tym razem z rękodzieła artystycznego. Praktyczne wskazówki przekazywała Małgorzata Wojciechowska z Żarek.

- Ta pani od lat prowadzi zajęcia koła „Sprawne ręce”. Potrafi z igły i nici wyczarować prawie wszystko. Koronkowe serwetki, czapki, bluzki i inne elementy garderoby - mówi Terasa Kowacka, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarkach.

Pani Małgorzata Wojciechowska przed rozpoczęciem zajęć przygotowała mini wystawę samodzielnie wykonanych ozdób dla domu, stołu i ubioru.

- Ta umiejętność bardzo się przydaje. Można przygotować prezent dla kogoś, można nietypowo ozdobić dom na czas świąt bożonarodzeniowych, czy wielkanocnych – przekonuje Małgorzata Wojciechowska. – Nie mówiąc już o tym, że ta umiejętność przydaje się przy prowadzeniu np. działalności cateringowej. Stoły udekorowane koronkowymi elementami są w modzie.

O zaletach zajęć z koronczarstwa przekonały się dwadzieścia cztery panie, które od kilku już miesięcy biorą udział w projekcie realizowanym przez ośrodek pomocy społecznej w Żarkach. Bezrobotne kobiety otrzymują pomoc w ramach projektu pt. „Aktywna integracja społeczna i zawodowa osób bezrobotnych na terenie gminy Żarki.” Koszt projektu: 294 679,00 zł.

Zajęcia z koronką w ręce bardzo spodobały się uczestniczkom kursu. W trakcie można było nauczyć się nie tylko różnorodnych technik, ale i zwyczajne zrelaksować się. – Wykonywanie koronek jest traktowane przez wiele osób jako hobby. Jedni idą na grzyby, a my polecamy paniom koronki – przekonuje Małgorzata Wojciechowska.

Warsztaty rękodzieła artystycznego były ostatnimi, jeśli chodzi o pozyskiwanie dodatkowych umiejętności przez osoby bezrobotne. Panie przez trzy miesiące w dwóch grupach uczyły się gotować, przygotowywać i obsługiwać przyjęcia okolicznościowe. Poznały tajniki kuchni, dekoracji, wypieków. Wszystkie oferowane zajęcia oraz pomoc są bezpłatne. Jest ona nastawiona na podniesienie kompetencji zawodowych, ale i integrację. Oprócz szkoleń zawodowych w projekt wkomponowano również spotkania z doradcą zawodowym, zajęcia z planowania budżetu, wizytę u fryzjerki, spotkanie z kosmetyczką. Odbyły się także wyjazdy integracyjne do kina, gospodarstw agroturystycznych.

- Wszystkie te zabiegi w połączeniu z szkoleniami mają wyposażyć osoby wykluczone w wiedzę oraz umiejętności umożliwiające powrót na rynek pracy, a także zwiększenie motywacji do działania i zaufania we własne siły – przekonuje Teresa Kowacka.

(przygotowała: Katarzyna Kulinska-Pluta, fot. Katarzyna Kulińska-Pluta)

03

LIS

2009

1052

razy

czytano