Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Złote odznaki honorowe za zasługi dla Województwa Śląskiego po raz pierwszy dla obcokrajowców - Ulricha Radke i Karla Otto Biedermanna.

Złote odznaki honorowe za zasługi dla Województwa Śląskiego po raz pierwszy dla obcokrajowców - Ulricha Radke i Karla Otto Biedermanna.


Pastor Ulrich Radke oraz Karl Otto Biedermann otrzymali złote odznaki honorowe przyznane przez Kapitułę Województwa Śląskiego. W dniu 6 listopada w odznaki wręczył członek Zarządu Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski czasie uroczystej Sesji Rady Miejskiej. Wzięli w niej udział przedstawiciele administracji rządowej, przedstawiciele Zakonu Joannitów z oddziału Borken, radni gminny i powiatowi, kierownicy różnych jednostek organizacyjnych oraz inni zaproszeni goście.

– Mimo braku formalnej umowy doskonale układa się współpraca między Zakonem Joanitów, a gminą Żarki. Gmina Żarki nie ma parafii ewangelickiej. Pomoc Joannitów jest zwykle kierowana do miejsc, gdzie te parafie funkcjonują. Współpraca joannitów z nami w tym wymiarze jest niepowtarzalna i wynika z potrzeby serca, dlatego wystąpiłem przyznanie złotych odznak - przekonuje burmistrze Klemens Podlejski.

- Jestem pod wrażeniem 20 charytatywnych transportów i 70 ton darów, które joannici dostarczyli do Żarek i powiatu myszkowskiego od 2002 roku – powiedział marszałek Mariusz Kleszczewski. – Jest to moment szczególny, po raz pierwszy Województwo Śląskie przyznało złote odznaki obcokrajowcom za społeczną pracę.

Pastor Ulrich Radke w swoim przemówieniu odwołał się do trudnej niemiecko-polskiej przeszłości. Wskazał, iż tego typu działania, jak właśnie niesienie pomocy, które jest obowiązkiem jonnitów, przyczyniają się do poprawy relacji między narodami.
W trakcie sesji w ośrodku wypoczynkowym Wing-Pol w Zaborzu przedstawiono prezentację multimedialną pt. „Projekt Żarki” – współpraca Gmina Żarki i Joanniter-Unfall-Hilfe e.V Borken, był także występ zespołu „Iskra” ze Szkoły Podstawowej w Żarkach.

Od roku 2002 Oddział w Borken Zakonu Joannitów prowadzi regularne transporty z pomocą charytatywną do Gminy Żarki w powiecie myszkowskim i innych wsi w okolicy. Od 2008 roku pomoc charytatywna trafia także do Szpitala Powiatowego w Myszkowie. Przywożone są: sprzęt rehabilitacyjny, pojedyncze sprzęty medyczne dla osób niepełnosprawnych i obłożnie chorych. Szczególnie serdecznie został przyjęty transport łóżek szpitalnych, pościeli, ubrań lekarskich i pielęgniarskich, wózków inwalidzkich i balkoników dla chorych, który w ub. roku trafiły do szpitala w Myszkowie.

W tym roku został zorganizowany dwudziesty transport z pomocą. Łącznie przywieziono 70 ton darów. Współpracę zainicjowała Mariola Radke z pochodząca z Niegowy, obecnie żona Ulricha Radke, absolwentka żareckiego liceum. To ona dzięki prywatnym kontaktom dowiedziała się o istnieniu Środowiskowego Domu w Żarkach, następnie nakłaniała swojego męża do uruchomienia pomocy dla osób niepełnosprawnych.

Przedstawiciele Zakonu Jonnitów z Borken przyjeżdżają dwa razy w roku do Żarek. Przed przyjazdem przez kilka miesięcy trwa zbiórka sprzętów medycznych i rehabilitacyjnych, ubrań, zabawek edukacyjnych, wózków i chłodzików dla małych dzieci, urządzeń AGD, RTV oraz wyposażenia wnętrz. Wszystkie przedmioty są zbierane, sortowane, pakowane społecznie przez Karla Otto Biedermanna i Ulricha Radke. Dzisiaj wiele osób w miejscowości Borken wie doskonale, że sprzęt medyczny jest potrzebny joannitom, aby mogli go przekazać potrzebującym w województwie śląskim.

W Żarkach wszystkie dary trafiają do Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób Niepełnosprawnych przy ul. Steinkellera  oraz Domu Samotnej Matki i Dziecka przy ul. Św. Barbary.  Poprzez te dwie instytucje są rozprowadzane wśród osób potrzebujących, chorych lub będących w trudnej sytuacji. W środowiskowym domu samopomocy za sprawą licznych darów z Niemiec działa bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego o zasięgu powiatowym.

Nawiązana współpraca z Gminą Żarki na płaszczyźnie charytatywnej od 2007 roku ma jeszcze jeden wymiar. Jesienią 2007 roku zorganizowano po raz pierwszy wymianę młodzieży między Zespołem Szkół w Żarkach, a organizacją młodzieżową związaną z Zakonem Joannitów w Borken. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Ulrich Radke. Goście z Niemiec poznawali Województwo Śląskie, wspólnie pracowali, poznawali zasady wolontariatu. Zorganizowano Dzień Joannitów w Żarkach oraz przeprowadzono nabożeństwo ekumeniczne.

W październiku tego roku była rewizyta. Uczniowie Zespołu Szkół w Żarkach wraz z nauczycielami i przedstawicielami Gminy Żarki gościli prawie tydzień w miejscowości Groß Reken. Wyjazd doszedł do skutku za sprawą kilkuletniej współpracy władz miasta Żarki z Zakonem Joannitów w Niemczech.


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Katarzyna Kulińska-Pluta)

09

LIS

2009

1157

razy

czytano