Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Dofinansowanie na renowacje krzyży na cmentarzu wojennym w Kotowicach.

Dofinansowanie na renowacje krzyży na cmentarzu wojennym w Kotowicach.

Dziewięćdziesiąt drewnianych krzyży zostanie ustawionych na cmentarzu wojennym w Kotowicach. Zastąpią krzyże żeliwne, które zostały ukradzione przez zlomiarzy. Gmina Żarki otrzymała dofinansowanie ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego na przeprowadzenie prac renowacyjno - konserwatorskich.
Obecnie na cmentarzu zachowało się około 1/3 oryginalnych żeliwnych krzyży, z tego niewiele ma czytelne tabliczki. Cmentarz został zdewastowany przez złodziei złomu w 2005r. Krzyże wyłamywano z podmurówki i sprzedawano w punktach skupu złomu. Kradzieże zakończyły się w momencie ujęcia „hien cmentarnych" przez myszkowskich policjantów. Teraz przyszła pora na konieczne prace renowacyjno-konserwatorskie. Będzie realizowany przetarg na wykonanie prac.
Jeszcze w grudniu 2006 roku burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski wystąpił z wnioskiem na wykonanie renowacji cmentarza. Pod koniec marca 2007 r. zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania zezwolenia na prace renowacyjno - konserwatorskie na cmentarzu wojennym w Kotowicach. Decyzję taką wydaje Wojewódzki Konserwator Zabytków. W dniu 14 maja br. do żareckiego magistratu wpłynęło pismo pozwalające na odtworzenie 90 krzyży drewnianych zgodnych z pierwotnym wzorem.
- Wyrażono zgodę na drewniane krzyże, ponieważ nadal istnieje prawdopodobieństwo kradzieży krzyży żeliwnych, gdyby takowe zostały wstawione - wyjaśnia burmistrz Klemens Podlejski.
Prace przy renowacji będą polegały na: rozbiciu podmurówki betonowej, usunięciu gruzu, osadzeniu na zaprawie cementowo - piaskowej bezpośrednio w gruncie kształtowników metalowych do mocowania krzyży, obsypanie ziemią i uzupełnienie trawą, a następnie przymocowanie krzyży.
Na fot. Ubytki na cmentarzu w Kotowicach zostaną uzupełnione poprzez wstawienie drewnianych krzyży.


(przygotowały: Ewelina Płaczek, Anna Stodółkiewicz, fot. Katarzyna Kulińska-Pluta)



Odrobina historii:

Najciekawszym jurajskim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej jest obiekt położony przy cmentarzu parafialnym w miejscowości Kotowice w gminie Żarki (przy drodze Kotowice - Góra Włodawska obok wiaduktu nad Centralną Magistralą Kolejową). Cmentarz ten, jako jedyny z terenu Jury jest wpisany do rejestru zabytków pod nr. A/434 w związku z czym podlega szczególnej ochronie prawnej, jest trzecim co do liczby pochowanych wojennym cmentarzem jurajskim. Ostateczny wygląd nadano mu w latach 1917-1918. Pierwotnie spoczywało tu około 800 żołnierzy armii austriackiej, niemieckiej i rosyjskiej. Po przeprowadzonej przez polską administrację w 1936 roku akcji komasacyjnej przeniesiono tu zwłoki poległych z likwidowanych nekropolii wojennych mieszczących się pierwotnie w Przewodziszowicach, Podgaju, Ludwinowie, Nowej Wsi, Łutowcu, Hucisku, Parkoszowicach i Morsku. Obecnie spoczywa tu 2000 poległych żołnierzy Wielkiej Wojny w latach 1914 - 1918.


(materiały: Piotr Orman, przewodnik jurajski, fot. archiwalne: Wiesław Ćwikliński, 1962 r., Piotr Orman)

05

CZE

2007

1949

razy

czytano

6180/6260

umigzarki.pl

0

pierwsza źródłowa wzmianka o Żarkach

: Basen w Żarkach.

Basen w Żarkach.

: Ruiny w Żarkach.

Ruiny w Żarkach.

: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

: Wycieczka rowerowa.

Wycieczka rowerowa.

: Zabytkowe stodoły w Żarkach.

Zabytkowe stodoły w Żarkach.

: Muzeum w Żarkach.

Muzeum w Żarkach.

: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

: Widok na Żarki z lotu ptaka.

Widok na Żarki z lotu ptaka.

0

liczba mieszkańców

Logo: Miasto i Gmina Żarki.

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

:

:

:

:

:

:

:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.