Sesja Rady Miejskiej – relacja.
Radni w dniu 29 grudnia uchwalili: Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2010 r., zmiany w Gminnym Programie Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2008-2009, zajęli się Programem współpracy Gminy Żarki z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2010 r. Ponadto wprowadzili zmiany w budżecie gminy.
W trakcie posiedzenia wystąpili młodzi kolędnicy w specjalnie przygotowanej scenerii szopki bożonarodzeniowej. Występ koła teatralnego Akcent ze Szkoły Podstawowej w Przybynowie został przygotowany przez dyrektor tej placówki Edytę Brodzik. Ona też wspólnie z nauczycielką Anną Poll są autorkami scenariusza. Oprawę muzyczną zapewnił nauczyciel Marcin Todynek. Natomiast za przygotowanie dekoracji byli odpowiedzialni: Małgorzata Stencel oraz Jacek Magiera.
W przedstawieniu wystąpili: Daria Konopka, Kamila Jędrzejczyk, Klaudia Kret, Marlena Kapuściak, Daniel Niepiekło, Michał Marchewka, Patrycja Ptak, Konrad Podsiadlik, Ewa Chrostowska, Adam Podsiadlik, Daniel Picheta, Marcin Duda.
Miłym akcentem było także rozdanie nagród w gminnym konkursie na kartkę bożonarodzeniową. Konkurs organizował Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach.
Jednym z ostatnich elementów sesji była premiera filmu pt. ”Księgi Józefa” w reżyserii Krzysztofa Zygalskiego ze zdjęciami Mieczysława Chudzika.
Autor filmu Krzysztof Zygalski opowiedział historię Józefa Morawca, mieszkańca Żarek, który od wielu lat spisuje pamiętniki. Zawarł w nich historię miasta z okresu międzywojennego i z czasów II wojny światowej. Zdjęcia do filmu powstawały w ciągu dwóch ostatnich lat, niemalże w ostatnim momencie przed pogorszeniem się stanu zdrowia głównego bohatera. Sam Józef Morawiec nie mógł wziąć udziału w premierze filmu. Nie pozwolił na to stan zdrowia. W dniu 30 grudnia do urzędu dotarła informacja, iż Józef Morawiec nie żyje.
Krzysztof Zygalski jest autorem wielu filmów dokumentalnych i fabularnych. Jednym z nich jest opowieść filmowa pt. „Urodziłem się w Żarkach”. Jej bohaterem jest Wojciech Mszyca – miłośnik Miasta Żarki. Reżyser jest z pochodzenia żarczaninem. Od 1970 roku mieszka w Katowicach. Żarki jednak do dzisiaj stanowią dla niego miejsce poszukiwania interesujących filmowych tematów.
- Film o Józefie Morawcu postaram się zgłosić do konkursów, prezentować na festiwalach. Otrzymanie nagrody zwiększa szansę na to, iż film trafi do szerszej dystrybucji – poinformował Krzysztof Zygalski.
Po prezentacji filmu radny Alojzy Zieliński postawił wniosek o przyznanie honorowego obywatelstwa dla Józefa Morawca. Wniosek został przyjęty.
(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot, Katarzyna Kulińska-Pluta)
30
GRU
2009
1448
razy
czytano