Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Józef Morawiec nie żyje.

Józef Morawiec nie żyje.

Z przykrością informujemy, iż odszedł Józef Morawiec, mieszkaniec Żarek. Niezwykle skromny i pracowity człowiek. Pogrzeb odbędzie się w dniu 31 grudnia o godz. 12.00, ceremonia pogrzebowa w kościele parafialnym w Żarkach.

Pan Józef przejdzie do historii miasta, ponieważ od lat zajmował się pisaniem pamiętnika, w którym zawarł mnóstwo informacji na temat życia miasta Żarki i jego mieszkańców w latach 20. i 30. XX wieku, a także w okresie II wojny światowej. Pan Józef pracował przez całe życie jako murarz. - Budowanie domów jest trudne, ale pisanie jest jeszcze trudniejsze - mówił pan Józef.

We wrześniu Gmina Żarki sfinansowała wydanie pierwszej części wspomnień pt. Czas okupacji. Pan Józef był jednym z bohaterów uroczystości (20 września), która przypominała o tragicznej rocznicy Września 1939 roku. W trakcie został zaprezentowany film dokumentalny pt. "Dzień, w którym zostałem zastrzelony". Film został nagrany przez ekipę niemieckiej telewizji Rundfunk Berlin-Brandenburg i opowiadał o zbrodniach Wermachtu w pierwszych dniach Września 1939 r.

Pan Józef jest także bohaterem filmu pt. "Księgi Józefa" prezentowanego w dniu 29 grudnia w czasie Sesji Rady Miejskiej. Reżyserem jest żarczanin Krzysztof Zygalski. - Współpracowałem z nim przez dwa lata. Opowiedział mi wiele interesujących historii, ale nie wszystkie udało mi się nagrać. Szkoda, mieliśmy jeszcze plany wspólnej pracy, ale zdrowie Józefa Morawca już na to nie pozwoliło - wspomina Krzysztof Zygalski.

(przygotowała: Katarzyna Kulinska-Pluta)

30

GRU

2009

1017

razy

czytano