Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Dawne Żarki w Internecie.

Dawne Żarki w Internecie.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia w Internecie stron, które opowiadają o dawnych Żarkach. Wskazali je miłośnicy historii i Żarek.

Wojtek Myszca z Katowic, ale pochodzący z Żarek, zapalony miłośnik dziedzictwa kulturowego oraz społeczny opiekun ruin kościoła św. Stanisława zaprasza do internetowego wydania Tygodnika Ilustrowanego.  - Dotarłem mozolnie do dwóch materiałów w Tygodniku Ilustrowanym z 1865 i 1859 r. Podaję adres tego bardzo ciekawego materiału, z nieznana mi jak dotąd rycina naszego kościoła parafialnego. Oto on: http://www.bilp.uw.edu.pl/ti/1865/foto/n60.htm – wskazuje Wojciech Mszyca.

Jego poszukiwania doprowadziły do znalezienia jeszcze jednego artykułu tym razem o Piotrze Steinkellerze.

- Artykuł jest ozdobiony portretem znanego przemysłowca. Jest on nieco inny od dotychczas znanego. Niezwykle interesująca jest również rycina przedstawiająca widok na Żarki z wieżą kościoła z drogi biegnącej od Leśniowa koło kaplicy św. Jana, a wiec jakby dzisiejsza ul. Mostowa – wyjaśnia Wojtek Mszyca i przyznaje, iż rycinę znał już nieco wcześniej z wtórnego źródła, ale teraz jest zapewniony dostęp do oryginału. Oto ich adres: http://www.bilp.uw.edu.pl/ti/1859/foto/n51.htm

Odkryć w tym tygodniu jest jeszcze więcej. Wiktor Tomom, były Dziennikarz Gazety Myszkowskiej przesłał nam jeszcze jeden internetowy adres: http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_XIV/736.  Pod tym adresem w kronice znajduje się opis dawnych Żarek.

Dziękujemy bardzo osobom, które podzieliły się z nami swoimi odkryciami w sieci. Serdecznie zapraszamy gości tej strony internetowej do informowania, jeśli w Internecie znajdą strony, na których znajdują się informacje nt. dawnych Żarek w wersji elektronicznej. Będzie nam miło jeśli te adresy źródłowe zostaną przesłane na maila: katarzyna.pluta@umigzarki.pl. Zachęcamy do tej akcji.

Równocześnie nadal prosimy o udostępnienie archiwalnych zdjęć. Po zeskanowaniu i opisaniu zostaną zwrócone. Akcja archiwizowania zdjęć jest prowadzona wspólnie z Obywatelskim Komitetem Pamięci Narodowej w Żarkach. Ze zdjęciami można się zgłaszać do pokoju nr 21 w UMiG w Żarkach, tel. (34) 3148036 w.29.

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta)

12

LUT

2010

1193

razy

czytano